Ένα σου, ένα μου στη Λεμεσό (vid)

ΑΕΛ και Εθνικός έμειναν στο 1-1 στο στάδιο «Αλφαμέγα»

Στο 1-1 έμειναν ΑΕΛ και Εθνικός με τέρματα των Παπαφώτη (67’) και Στυλιανού (77’) στο «Στάδιο Αλφαμέγα» στο πλαίσιο της 6η αγωνιστικής του δεύτερου γκρουπ στην δεύτερη φάση του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες που είναι αδιάφορες σχετικά με την βαθμολογική του συγκομιδή αφού δεν κινδυνεύουν έχοντας απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες.

Το πρώτο ημίχρονο δεν μας έδωσε κάτι το αξιόλογο. Πιο κινητική η ΑΕΛ, τις φάσεις όμως τις είχε ο Εθνικός. Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ότι δεν είδαμε στο πρώτο. Κόντρα στην ροή του αγώνα σκόραρε η ΑΕΛ που είχε και δύο δοκάρια στο (80’).

Παραμένουν στην 8η θέση και οι δύο ομάδες και στους 40 βαθμούς.

Α ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ δυναμικά για τις δύο ομάδες. Η ΑΕΛ κράτησε περισσότερο μπάλα με την αρχή του παιγνιδιού χωρίς να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία.

Το πρώτο σουτ στο παιγνίδι ήρθε για τους γηπεδούχους από τον Τσούκα έγινε στο 16ο λεπτό.  η μπάλα πέρασε έξω.

Εννέα λεπτά αργότερα ήρθε η επόμενη ευκαιρία για τον Εθνικό με το πρώτο σουτ από πλάγια της μεγάλης περιοχής από τον Μάριο Ηλία, η μπάλα πέρασε εντελώς άστοχα έξω.

Αργός ρυθμός, με πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές, δεν αφήνει το παιγνίδι να πιάσει ένα καλό αγωνιστικό ρυθμό.

Ένα λάθος από πλευράς ΑΕΛ στο 32ο λεπτό, έδωσε καλή προϋπόθεση για τον Καμπρέρα, όμως το τελείωμα του πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ολιβέιρα.

Συνεχίζει να ψάχνει το γκολ ο Εθνικός με ανάποδο ψαλιδάκι που επιχείρησε ο Μάριος Ηλία στο 35ολεπτό ανεπιτυχώς, δεν απείλησε.

Είκοσι λεπτά μετά από την πρώτη απειλή της η ΑΕΛ, δοκίμασε να απειλήσει με κεφαλιά του Μορέιρα, η μπάλα πέρασε έξω ξανά.

Πρώτο σουτ στον στόχο για τον Εθνικό στο 44ο λεπτό με τον, Καμπρέρα.

Αυτήν ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο.

Β ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ καλύτερα από το πρώτο αφού μόλις στο 48ο λεπτό με σουτ ο Καμπρέρα στην αντεπίθεση, είδε την μπάλα που πέρασε έξω. Με αυτόν τον τρόπο απειλεί πλέον ο Εθνικός.

Καλή ευκαιρία τρία λεπτά αργότερα ξανά για τους φιλοξενούμενος με τον Ντράζιτς όπου πολύ καλό σημείο, είδε τον Ολιβέιρα να του λέει όχι.

Επιθετικός μονόλογος από τον Εθνικό. Ο Μπίκερ μετα από δύο λεπτά αυτήν την φορά έχασε καλή ευκαιρία από πολύ καλό σημείο.

Κόντρα στην ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ η ΑΕΛ στο 67ο λεπτό. Μετα από μπαλιά από τον Κα στο δεύτερο δοκάρι και πλασέ με το αριστερό του Παπαφώτη έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Εθνικός απάντησε στα γκολ αφού με τον Στυλιανού σημείωσε το 1-1. Μετά από συνεχόμενη διάρκεια από εκτέλεση κόρνερ και απειλή του Εθνικού. Ο Μάριος Στυλιανού έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε κάπου και κατέληξε στα δίχτυα.

Διπλή χαμένη τεράστια ευκαιρία για ΑΕΛ με δύο δοκάρια στο 80ο λεπτό. Πρώτα με κεφαλιά του Μίντσεφ και φοβερή απόκρουση του Παναγή η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι και στην συνέχει μετα από λανθασμένη απομάκρυνση και δεύτερη κεφαλιά του Φιλίποβιτς στο οριζόντιο δοκάρι.

Χωρίς κάτι άλλο ολοκληρώθηκε το παιγνίδι με τις δύο ομάδες να μένουν στην ισοπαλία 1-1.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μπάστο, Ανδρέου(Μόρσαϊ 61'), Παπαφώτη(Γερολέμου 79'), Σρνιτς, Μορέιρα(Μεντόγεβιτς 46'), Φιλίποβιτς, Τσούκα(Φραντζής 46'), Τζάλμα, Θεμιστοκλέους(Μίντσεφ 61'), Κα.

Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Μεντόζα, Μαρς, Σιλβέστρος, Μόρσαϊ, Μίντσεφ, Κολιάς, Νεοφύτου, Κάνο, Γερολέμου.

Εθνικός:  Παναγή, Ριστέφσκι(Αγγελόπουλος 87'), Ντε Ιριόντο, Περατικός, Λίπσκι(Μεσκίντα 74'), Μπίκερ, Ιωάννου, Στυλιανού, Καμπρέρα(Μπέκερ 74'), Ηλία Μ(Χριστοφή 74'), Ντράζιτς(Ιωαννίδης 74').

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Σπιρόφσκι, Ηλία Κ, Μεσκίντα, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Λεμίσκο, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

Σκόρερ: Παπαφώτης 67'/ Στυλιανού 77'

Κίτρινες:  Φιλίποβιτς / Περατικός