Χτύπησε «βόμβα Καμπρέρα» τον ΑΠΟΕΛ! (vid)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αργεντινό, ο Εθνικός του Σατσιά υποχρέωσε τους πρωτοπόρους σε ήττα

Με έκπληξη άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής καθώς ο Εθνικός επικράτησε με 2-1 του ΑΠΟΕΛ. Πρωταγωνιστής για την ομάδα της Άχνας ο Καμπρέρα που σημειώσε δύο γκολ και έδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Ο Τομανέ μείωσε για το ΑΠΟΕΛ αλλά αυτό το γκολ δεν ήταν αρκετό για τους «γαλαζοκιτρίνους».

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο «Δασάκι» ξεκίνησε με τα πρώτα λεπτά του αγώνα να είναι αναγνωριστικά. Ο Εθνικός «πατούσε» καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και προσπάθησε να αιφνιαδιάσει το ΑΠΟΕΛ.

Παρ'όλα αυτά η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τους «γαλαζοκίτρινους». Στο 11ο λεπτό μετά απο σέντρα που έγινε απο δεξιά ο Κονσταντίνοφ έπιασε τη κεφαλιά αλλά ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε.

Ένα λεπτό αργότερα το ΑΠΟΕΛ απείλησε και πάλι με τον Τομανέ να κάνει τη κεφαλιά αλλά να έστειλε τη μπάλα πάνω απο τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Εθνικού.

Η ομάδα του Σα Πίντο σιγά σιγά άρχιζε να επιβάλει τον ρυθμό της και κυρίως με σέντρες προσπάθησε να απειλήσει. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν και πάλι για τους φιλοξενούμενους καθώς στο 40ο λεπτό μετά απο σέντρα του Βιγιαφάνες ο Ντβάλι έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι στο 0-0.

Β' Μέρος

Το ΑΠΟΕΛ προχώρησε σε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Εφραίμ να περνάει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Σαρφό.

Στο 49ο λεπτό ο Εθνικός άνοιξε το σκορ του αγώνα μετά απο σένντρα του Ιωάννου και κεφαλιά του Καμπρέρα που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Το γκολ του Εθνικού επηρρέασε τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Μάλιστα ο Εθνικός κατάφερε να σημειώσει και δεύτερο γκολ στο 56ο λεπτο με τον Καμπρέρα και πάλι. Μετά απο μακρινή σέντρα η άμυνα του ΑΠΟΕΛ ολιγώρησε με τον Καμπρέρα να προλαβαίνει την έξοδο του Μπέλετς και σημειώσε το 2-0.

Το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι μετά απο τέσσερα λεπτά. Ο Κονσταντίνοφ έκανε τη σέντρα και ο Τομανέ με κεφαλιά νίκησε τον Μπογκατίνοφ και μειώσε για την ομάδα του.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά οι ποδοσφαιριστές του Εθνικού άντεξαν στη πίεση.  Στο 77ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σατσιά να κάνει το γύρισμα ο Λομοτέι στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να «καθαρίσει» το ματς. Μετά απο εξαιρετική αντεπίθεση ο Καμπρέρα έκανε το γύρισμα αλλά ο Σπιρόφσκι απο πλεονεκτική θέση δεν βρήκε στόχο.

Ο αγώνας είχε δρόμο πολύ ακόμη καθώς τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν δεκατρία με τα πάντα να μπορούν να συμβούν. Παρ'όλα αυτά οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ δεν είχαν καθαρό μυαλό και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν.

Δύο λεπτα πριν το τέλος του αγώνα ο Εφραίμ έκανε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ντβάλι έκανε το πλασέ αλλά ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα ο Μπογκατίνοφ να απεκρούσει. Η φάση τελικά δεν μέτρησε καθώς στην αρχή της φάσης ο Εφραίμ ΄ήταν σε θέση όφσαιντ.

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Λομοτέι, Μπίκερ, Ιωάννου, Καμπρέρα, Ντράζιτς

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιτάλ, Κονσταντίνοφ, Βιγιαφάνιες, Σαρφό, Εντονγκαλά, Δώνης, Τομανέ

Σκόρερ: 49',56 Καμπρέρα/60' Τομανέ

Κίτρινες: Λομοτέι , Ντράζιτς , Ντε Ιριόνδο , Αρτυματάς, Περατικός, Μπογκαντίνοφ, Μπίκερ/Πέτροβιτς, Τομανέ, Σατσιάς, Ντογκαλά