Αντεπίθεσης συνέχεια… με «δραπέτευση» απ’ το Δάσος (vid)

Δεύτερη σερί νίκη και πέμπτο συνεχόμενο ματς χωρίς ήττα για την ΑΕΚ, που κέρδισε τον Εθνικό με 3-0

Η αντεπίθεση της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα συνεχίζεται καθώς επικράτησε με 0-3 του Εθνικού μέσα στο «Δασάκι» . Με αυτή τη νίκη οι «κιτρινοπράσινοι» ανέβηκαν στους 26 βαθμούς.

Α' Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Στην πρώτη της ουσιαστική φάση η ομάδα της ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά απο εκτέλεση πλάγιου άουτ απο τον Γκαλιόλο ο Σολ πήρε τη πισινή κεφαλιά η μπάλα στρώθηκε στον Πονς ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα στη περιοχή νίκησε τον Μπογκαντίνοφ και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Στα επόμενα λεπτά οι ποδοσφαιριστές του Εθνικού προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς ωστόσο να μπορούν να γίνουν απειλητικοί. Απο την άλλη η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπάθησε να βρει τους διαδρόμους για να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Εθνικού χωρίς ωστόσο να τα καταφέρνουν.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βγήκαν γρήγορα σε αντεπίθεση με τον Φαράζ να προσπαθεί να αποφύγει τον τερματοφύλακα του Εθνικού ο οποίος τον ανάτρεψε εκτός περιοχής με τον διαιτητή του αγώνα να του δείχνει την κόκκινη κάρτα .Η φάση εξετάστηκε και απο το Var το οποίο επιβεβαίωσε την απόφαση του διαιτητή Κωνσταντίνου Φελλά.

Έτσι λοιπόν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 0-1 υπέρ της ΑΕΚ.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπάθησε να βρει ένα δεύτερο γκολ για να «καθαρίσει» το ματς.

Στο 58ο λεπτό ο Μπρούνο Γκάμα πουπέρασε σαν αλλαγή με την έναρξη του δεύτερου μέρους επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απο την εστία του Μάρκοβιτς.

Ο Εθνικός προσπάθησε να απειλήσει αλλά το αριθμητικό μειονέκτημα που είχε απο το πρώτο ημίχρονο δυσκόλεψε την προσπάθεια της.
Η επόμενη ουσιαστική φάση στο παιχνίδι εκδηλώθηκε στο 82ο λεπτό με σουτ του Σάντσες μέσα απο τη περιοχή αλλά ο Μάρκοβιτς απέκρουσε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς στο 89ο λεπτό μετά απο κλέψιμο της μπάλας απο τον Πονς που έδωσε τη πάσα στον Τρισκόφσκι με τον αρχηγό της ΑΕΚ να κάνει το σουτ και να σημειώνει το δεύτερο γκολ για την ομάδα του.

Δύο λεπτά αργότερα οι «κιτρινοπράσινοι» σημειώσαν και τρίτο γκολ με τον Λόπες να βρίσκει «δίχτυα» μετά απο ωραία κάθετη του Γκιούρτσο.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με την ΑΕΚ να ανεβαίνει στους 26 βαθμούς και περιμένει τυχόν απώλειες απο τις προπορευόμενες ομάδες.

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης, Μπούκερ, Ιωάννου, Ηλία Μ, Ντράζιτς, Αγγελόπουλος.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Γκαλιόλο, Λέδες, Τόνγκια, Σολ, Φαράζ, Μιλίσεβιτς, Πονς, Ρομπέρζ, Ντίμερς.

Σκόρερ: -/12' Πονς,90′ Τρισκόφσκι, 90+2′ Λόπες

Κίτρινες: Σπιρόφσκι, Περατικός / Τόνγκια, Λέδες , Γκαρσία

Αποβολές: 42' Μπογκατίνοφ/-

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φελλάς

VAR: Ροβέρτος Κώστα