Άρης: Το καθήκον του και περιμένει… «δώρο»

Το βλέμμα στο Απόλλων – ΑΠΟΕΛ, «δηλώνοντας» έτοιμος για κάθε σενάριο

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Αυτό το οποίο έπρεπε να κάνει… έπραξε ο Άρης, που μια αγωνιστική πριν το οριστικό φινάλε του πρωταθλήματος κέρδισε στην έδρα του την Ομόνοια με 1-0. Με αυτόν τον τρόπο η «ελαφρά ταξιαρχία» έκανε ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου, καθότι άφησε το ΑΠΟΕΛ στο μέιον έξι και πλέον ελπίζει σε «δώρο» απ’ τον Απόλλωνα, ούτως ώστε να πάρει τον τίτλο απ’ αυτή την εβδομάδα.

Χωρίς να θέλξουν λοιπόν με την απόδοση τους, οι «πράσινοι» της Λεμεσού πήραν το πολυπόθητο τρίποντο, βάζοντας έτσι πίεση στον ανταγωνιστή τους. Το τέρμα που έκρινε το ματς σημειώθηκε στο πρώτο ημίχρονο απ’ τον Γκομίς, ο οποίος μετά από λάθος του Μίλετιτς κέρδισε το πέναλτι και στιγμές αργότερα ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για να ανοίξει το σκορ.

Από εκεί και πέρα, το συγκρότημα του Αλεξέι Σπιλέφσκι παρότι έδωσε περισσότερη έμφαση στο να κάνει διαχείριση του αγώνα, θα μπορούσε τόσο να πετύχει δεύτερο γκολ (βλέπε... τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Μπέγκτσον), όσο και να ισοφαριστεί. Κυρίως στην επανάληψη, προέκυψαν ορισμένα κενά στην άμυνα τα οποία αν τα εκμεταλλευόταν το «τριφύλλι», τότε ίσως να είχαμε άλλα δεδομένα αυτή τη στιγμή. Σημαντικό επίσης να πιστώσουμε και στον Βανά Άλβες τις καθοριστικές επεμβάσεις που έκανε στο δεύτερο μέρος.

Από την πλευρά του, ο Λευκορώσος προπονητής μετά το τέλος τους ματς απέφυγε να αναφερθεί στην εικόνα της ομάδας του, ωστόσο γνωρίζει πολύ καλά πως σε περίπτωση που έχουμε «τελικό» τίτλου στη Λευκωσία, θα πρέπει οι ποδοσφαιριστές του να είναι σαφώς καλύτεροι.

Aπό εκεί και πέρα, ο αγώνας με την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ανήκει ήδη στο παρελθόν, καθώς στον Άρη έχουν στρέψει την προσοχή τους στο ντέρμπι του Απόλλωνα με τον ΑΠΟΕΛ. Σε περίπτωση που δεν κερδίσουν οι «γαλαζοκίτρινοι» τότε θα αρχίσουν τα πανηγύρια για το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία τους. Αν όχι, θα πρέπει οι «πράσινοι» να ποντάρουν στα δυνατά τους σημεία για να βγουν νικητές στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς.