Συνέτριψε «Ανό»… και είναι με Ομόνοια στον τελικό (vid)

Ο Άρης έκλεισε τη σεζόν με τεσσάρα κόντρα στην Ανόρθωση και περιμένει… για Ευρώπη

Ο Άρης επικράτησε της Ανόρθωσης με 4-0 εκτός εδρας στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής τον πλέι οφ και καπάρωσε την 4η θέση. Η ομάδα της Λεμεσού θα περιμένει τον τελικο Κυπέλλου για να μάθει αν θα αγωνιστεί για 3η σερί χρονια στην Ευρώπη. Σκόρερ για την « Ελαφριά Ταξιαρχία» ήταν ο Γκομίς στο 15ο, ο Στρούσκι στο 38ο , Κοκόριν στο 53ο και ο Μπράουν στο 75ο.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εχουν διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο. Όμως δεν είχαμε την τεράστια ευκαιρία. Στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ από μακρινό σουτ του Γκομίς.

Στην συνέχεια ο Άρης έδωσε χώρο στην Ανόρθωση με σκοπό να κτυπήσει στην κόντρα. Η γηπεδούχος ομάδα κρατούσε μπάλα αλλά δεν δημιούργησε ευκαιρίες.

Ο Άρης στο 38ο λεπτό έκανε τα τέρματα του δυο. Από σουτ του Στρούσκι η μπάλα κόντραρε στον Αρτύματα και κατέληξε στα δίχτυα του Μιχαήλ.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν από μια ευκαιρία χωρίς ωστόσο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Με σκορ ημίχρονου 2-0 για τον Άρη.

Β΄ Ημίχρονο
Η επανάληψη ξεκίνησε με χαμένη εύκαιρα του Άρη να κάνει το 3-0. Ο Κοκόριν στο 50ο λεπτό έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Μόντνορ το τελείωμα του ήταν κακό.

Ο Κοκόριν αφού προειδοποίησε την αντίπαλη εστία στην 3η του ευκαιρία , ευτύχησε να κάνει το 3-0 για την ομάδα του με ωραίο τελείωμα. Με το σκορ στο 3-0 όλα είχαν κριθεί στο ποιος θα ήταν ο σημερινός νικητής.

Ο Άρης ωστόσο πέτυχε το πιο όμορφο γκολ της βραδιάς στο 75ο λεπτό με πολύ ωραίο γκολ εκτός περιοχής. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιολογώ έτσι ο Άρης επικράτησε με 0-4

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ανόρθωση : Μιχαήλ, Αρτυματάς, Κορρέια, Τεχέρα,(46. Κωνσταντίνου) Καστέλ, ( 65. Ιωάννου) Παρούτης,(88. Πασχάλη) Ουαρίς,( 88. Λύτρας) Κίκο, Κορρέα, Τζουλίου, Χαραλάμπους(56. Πιερή)

Στον πάγκο: Πισιήας, Κεραυνός, Κωνσταντίνου, Ιωάννου, Μάρκου, Πασχάλη, Πιερή, Λύτρας

Άρης : Βανά, Μουσούντα, Μπένγκτσον, (77. Σπόλιαριτς ) Κοκόριν, Γκομίς, (77. Σεμέδο)  Μάτισικ, Σανέ, Γιαγκό, (46. Ουρόσεβιτς ) Νίκολιτς,(64. Σζόκε)  Στρούσκι,(64. Μπράουν) Μόντνορ

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποακί, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μαγιαμπέλα, Σζόκε, Σεμέδο, Ουρόσεβιτς

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Σολωμού Δημήτρης
Σκόρερ: - / 15. Γκομίς, 38. Στρούσκι, 53. Κοκόριν, 75. Μπράουν
Κίτρινες: Κικο, Πιερή, / Σανέ, Μπράουν