Ξενέρωσε τη Φιορεντίνα με ανατροπή στις καθυστερήσεις η Λέτσε!

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις επικράτησε 3-2

Ξέρανε τη Φιορεντίνα με τρελή ανατροπή η Λέτσε! Οι «βιόλα» έμοιαζαν αγκαλιά με μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη που θα τους ανέβαζε ξανά στην τετράδα, αλλά οι «τζαλορόσι» τιμώρησαν τα κενά των αντιπάλων τους και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις επικράτησαν με 3-2.

Όσκαρ… ανατροπής από τους γηπεδούχους, που πήραν ένα τεράστιο αποτέλεσμα και το πρώτο τους τρίποντο μετά τις 16 Δεκεμβρίου, ενώ βρέθηκαν πλέον στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη. Την ίδια ώρα, το σύνολο του Βιτσέντσο Ιταλιάνο γνώρισε τρίτη διαδοχική ήττα και παραμένει στο -2 από την τετράδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Λέτσε αφού ο Ουντέν στο 17’ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, το οποίο και διατήρησαν με χαρακτηριστική άνεση ως το φινάλε του ημιχρονου. Παρόλα αυτά, η Φιορεντίνα μπήκε στο δεύτερο μέρος αποφασισμένη για την ανατροπή. Ο Ιταλιάνο έριξε τον Μπελότι στο ματς, με τον «κόκορα» να ντεμπουτάρει, όπως και τον Ματράγκορα, με τον τελευταίο να ισοφαρίζει στο 50ο λεπτό με εξαιρετικό διαγώνιο τελείωμα εκτός περιοχής για το 1-1.

Λίγο αργότερα, ήταν η σειρά του Μπελτράν να «χτυπήσει» για να υπογράψει την ανατροπή των «βιόλα» στο 67’, με τον Μπελότι μερικά λεπτά μετά να έχει δοκάρι σε γυριστό μέσα από την περιοχή. Τα λεπτά περνούσαν, η Λέτσε έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει αλλά από το πουθενά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Μετά από εκτέλεση φάουλ λίγο κάτω από το χώρο της μεσαίας γραμμής, η άμυνα της Φιορεντίνα δεν απομάκρυνε σωστά και ο Πίκολι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων, βάζοντας… φωτιά στο «Βία ντελ Μάρε».

Και στα… καπάκια, η Φιορεντίνα βγήκε όλη μπροστά για να κυνηγήσει τη νίκη, με αποτέλεσμα να την πατήσει αφού η Λέτσε έφυγε στην κόντρα και ο 19χρονος, Ντοργκού με τελείωμα στις «αράχνες» του Τερατσάνο έγραψε το 3-2 και έγινε ένα με τον κόσμο των «τζαλορόσι» για αυτό το σπουδαίο τρίποντο.