Επική ανατροπή με τεσσάρα και... όνειρα τετράδας για την Μπολόνια!

Η Μπολόνια επικράτησε 4-2 της Σασουόλο με σούπερ ανατροπή και έπιασε την Αταλάντα στην 4η θέση της Serie A.

Η επιστροφή της Μπολόνια στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές έγινε με άγχος αλλά και τρόπο εμφατικό, καθώς οι «ροσομπλού» επικράτησαν 4-2 της Σασουόλο εντός έδρας με ανατροπή και έπιασαν την Αταλάντα στην 4η θέση της βαθμολογίας της Serie A.

Οι «νεροβέρντι» προηγήθηκαν στο 13’ με τον Θόρστβεντ, ωστόσο ο Ζίρκζεϊ ισοφάρισε άμεσα (24’) για την ομάδα του Τιάγκο Μότα. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα με γκολ του Βολπάτο στο 34’.

Η Σασουόλο κράτησε για αρκετή ώρα, όμως στο τελευταίο 20λεπτο όλα άλλαξαν απότομα. Αρχικά ο Φαμπιάν ισοφάρισε σε 2-2 στο 73’, με τον Φέργκιουσον να ανατρέπει τα δεδομένα δέκα λεπτά αργότερα και τον Σαλεμάκερς να σφραγίζει τη νίκη της Μπολόνια στο 86’!
Για τους νικητές πέρασε στο ματς ως αλλαγή και ο Λυκογιάννης στο 82’.