Πέρασε με τεσσάρα από τη Σαρδηνία η «καυτή» Ρόμα!

Η Ρόμα δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στην Κάλιαρι

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις η Ρόμα! Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε εύκολα με 4-1 της Κάλιαρι, για την 8η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος και ανέβηκε στην 10η θέση, στο -2 από την εξάδα. Από την άλλη, η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι βρίσκεται στην τελευταία θέση και δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, με τον Χατζηδιάκο να αποχωρεί στο ημίχρονο ως αλλαγή.

Πολύ καλά μπήκαν οι «τζαλορόσι» με τον Αουάρ στο 19ο λεπτό να ανοίγει το σκορ έπειτα από ωραία ασίστ του Σπινατσόλα. Ένα λεπτό αργότερα ο Λουκάκου μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 2-0 για τη Ρόμα, η οποία είχε τον έλεγχο του αγώνα και έκανε... ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο απέναντι στην Κάλιαρι. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν κυρίως στις αντεπιθέσεις και δεν μπορούσαν να απειλήσουν και πολύ. Όλα πήγαιναν μια χαρά για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο το πάρτι... στράβωσε. Και αυτό διότι ήρθε ο τραυματισμός του Πάουλο Ντιμπάλα, ο οποίος βγήκε αναγκαστική αλλαγή, χωρίς ακόμα να έχει γίνει γνωστό αν είναι κάτι σοβαρό ή όχι.

Με την ίδια φόρα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του «Special One» με τον Μπελότι στο 52ο λεπτό να γράφει το 3-0. Δεν σταμάτησε όμως εκεί και επτά λεπτά αργότερα ο Λουκάκου ξαναχτύπησε για το 4-0! Η Κάλιαρι σε μια αντεπίθεση μείωσε σε 4-1 με τον νεαρό Πράτι που πέτυχε ένα πολύ όμορφο τέρμα με σουτ από τα όρια της περιοχής, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στην συνέχεια η Κάλιαρι είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να πιέσει, έχοντας κάποιες καλές στιγμές και τελικά βρήκε το γκολ της τιμής στο φινάλε, μειώνοντας στο τελικό 4-1 με πέναλτι του Νάντες. Κάπως έτσι, η Ρόμα πήρε μια πολύ σημαντική νίκη γιατί δείχνει να ανεβαίνει ολοένα και περισσότερο και να ξεχνάει την κακή εκκίνησή της.

ΡΟΜΑ: Τελευταία Ενημέρωση