Η Αιώνια Πόλη βάφτηκε τζαλορόσι… και η Ρόμα πάει φουλ για 4άδα!

Η Ρόμα πήρε το «Derby della Capitale» επί της Λάτσιο (1-0)

Η Ρόμα πήρε εκδίκηση από τη Λάτσιο και πλησίασε την πρώτη τετράδα της Serie A!

Η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι... έβαψε τζαλορόσι το «Derby della Capitale», επικρατώντας 1-0 των «λατσιάλι» στο «Ολίμπικο για την 31η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Κάπως έτσι, μπήκε τέλος σε ένα αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων που έτρεχε η Λάτσιο απέναντι στην «αιώνια αντίπαλο», με τη Ρόμα να παίρνει το... αίμα της πίσω μετά τον προ ολίγων μηνών αποκλεισμό από τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Εντυπωσιακές εικόνες στην πρωτεύουσα, με τους φιλάθλους των δύο ομάδων να δημιουργούν φανταστική ατμόσφαιρα στο «Ολίμπικο» με απίθανα κορεό και από τις δύο πλευρές! Εκείνη που απείλησε πρώτη ήταν η Λάτσιο με το σουτ του Τσίρο Ιμόμπιλε από πλάγια θέση να περνάει ελάχιστα άουτ. Στη συνέχεια, η Ρόμα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων απειλώντας στο 23' με τον Πελεγκρίνι να του λέει «όχι» ο Μανδάς και στο 29' με την κεφαλιά του Κριστάντε. Έξι λεπτά αργότερα, ο Τσελίκ «άγγιξε» το γκολ, ωστόσο αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Τελικώς, το γκολ για τους τυπικά γηπεδούχους ήρθε στο 42ο λεπτό με τον Μαντσίνι να πετάγεται στην «καρδιά» της περιοχής και με καρφωτή κεφαλιά να νικάει τον Μανδά για το 1-0!

Παρόμοιο το σκηνικό και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, με τη Ρόμα να έψαχνε ένα δεύτερο γκολ που θα της έδινε μεγάλο προβάδισμα νίκης. Στο 54', ο Ελ Σαραουί αστόχησε από καλή θέση στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα, η ένταση και τα νεύρα ανάμεσα στις δύο ομάδες χάλασαν τον ρυθμό, με τη Λάτσιο να ανεβάζει στροφές στο φινάλε ώστε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Οι «τζαλορόσι» ωστόσο αμύνθηκαν σωστά και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν ποτέ, πανηγυρίζοντας στο τέλος μια σπουδαία νίκη επί της μεγάλης αντιπάλου!

ΡΟΜΑ: Τελευταία Ενημέρωση