Έγραψε… έπος η Ρόμα με γκολ στο 91' και το 94' κόντρα στη Λέτσε!

Μυθική ανατροπή

Ραψωδία της Ρόμα! Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, αλλά κατάφερε να πετύχει απίθανη ανατροπή με δύο γκολ στις καθυστερήσεις για να τουμπάρει τη Λέτσε (2-1) και να πάρει σπουδαία νίκη.

Τέταρτο τρίποντο στα πέντε τελευταία παιχνίδια για τους «τζαλορόσι», οι οποίοι ανεβαίνουν βαθμολογικά και βγάζουν χαρακτήρα. Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι παρότι είχαν πολύ καλό πρόσωπο, δεν κατάφεραν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα και έμειναν για πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη στην Serie A.

Η Ρόμα είχε μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά ο Ρομέλου Λουκάκου αστόχησε από την άσπρη βούλα. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λέτσε ανέβασε ρυθμό και πίεζε συνεχώς την αντίπαλη εστία. Ώσπου, μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 72ο λεπτό με τον Άλμκβιστ.

Η Ρόμα στην συνέχεια είχε τον έλεγχο του αγώνα και είχε κάποιες καλές στιγμές και προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Έτσι και έγινε στο 90+2’ με τον Αζμούν να γράφει το 1-1 ύστερα από ασίστ του Ζαλέφσκι. Οι Ρωμαίοι δεν σταμάτησαν όμως εκεί, με τον Λουκάκου μετά από ωραία ατομική ενέργεια να περνάει δυο αντιπάλους του, να γράφει το 2-1 και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του, παίρνοντας την... εκδίκησή του για το χαμένο πέναλτι στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Στο ματς νωρίτερα, η Κάλιαρι επικράτησε με 2-1 της Τζένοα και ξεκόλλησε από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Βιόλα άνοιξε το σκορ στο 48' για τους γηπεδούχους, με τον Γκούντμουντσον στο 51' να γράφει το 1-1. Τελικά, ο Τζάπα στο 69' έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Κάλιαρι και έκανε το 2-1, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.