Πάτησε τετράδα η φοβερή και τρομερή Μπολόνια

Η Μπολόνια πέρασε με άνεση από την έδρα της Σαλερνιτάνα

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Μπολόνια! Η εξαιρετική ομάδα του Τιάγκο Μότα πήρε την τρίτη νίκη της στα πέντε τελευταία παιχνίδια και ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στην 4η θέση της βαθμολογίας. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε να περάσει με χαρακτηριστική άνεση από την έδρα της Σαλερνιτάνα (1-2) και πλέον θα περιμένει μια… βολική ισοπαλία στο Ρόμα-Φιορεντίνα ώστε να παραμείνει εκεί.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Ζίρκζε, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ για την ομάδα του και έφτασε τα 7 στη Serie A, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στην τελευταία θέση του πίνακα με μόλις 8 βαθμούς μετά από 15 αγωνιστικές.

O 22χρονος Ολλανδός στράικερ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από επέμβαση του Κόστιλ, ενώ στο 20’ βρήκε ξανά δίχτυα για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, η οποία πήγε με το σκορ στο 2-0 υπέρ της στα αποδυτήρια.

Οι «ροσομπλού» διατηρούσαν με άνεση το προβάδισμα και πατούσαν καλύτερα, ενώ άγγιξαν στο 64ο λεπτό το τρίτο τέρμα με τον Φέργιουσον, ο οποίος σε τετ-α-τετ είδε το πλασέ του να σταματά στο δεξί δοκάρι. Λίγο αργότερα, οι Μορό και Εντογέ σπατάλησαν και αυτοί τις δικές τους ευκαιρίες για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, με την Σαλερνιτάνα να εκμεταλλεύεται μία από τις ελάχιστες στιγμές της και να ξαναμπαίνει στο κόλπο. Ο Καντρέβα πάτησε υπέροχα στον Σίμι και αυτός με πλασέ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 2-1 στο 75ο λεπτό.

Ένα σκορ, το οποίο πάντως δεν άλλαξε ως το φινάλε και η εξαιρετική φέτος Μπολόνια πρόσθεσε άλλους τρεις βαθμούς στο σακούλι.

Νωρίτερα, η Μόντσα κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, λυγίζοντας με 1-0 την αξιόμαχη Τζένοα. Συνολικά, το παιχνίδι δεν είχε τρομερό ρυθμό και λιγοστές φάσεις, με την Ντάνι Μότα στο 83ο λεπτό να σκοράρει το μοναδικό γκολ και να χαρίζει το τρίποντο στους γηπεδούχους.