Άντεξε με εννιά η ψυχωμένη Ρόμα

Έκοψε τη χαρά της Φιορεντίνα!

Αλύγιστη Ρόμα και έπιασε… έστω και στην ισοβαθμία τετράδα! Οι «τζαλορόσι» κατάφεραν να μείνουν όρθιοι στο «Ολίμπικο» απέναντι στη Φιορεντίνα, παίρνοντας σημαντικό βαθμό (1-1) παρότι τελείωσαν το παιχνίδι με εννιά ποδοσφαιριστές λόγω αποβολών των Ζαλέφσκι και Λουκάκου.

Παράλληλα, ο Ζοσέ Μουρίνιο είδε τους Ντιμπάλα, Αζμούν να αποχωρούν με τραυματισμούς, ενώ ο Ρουί Πατρίσιο έκανε συγκλονιστικό παιχνίδι και κράτησε μόνος του την ομάδα του στα τελευταία λεπτά. Την ίδια ώρα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν το τρίποντο και να βρεθούν μόνοι τέταρτοι.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού μόλις στο 5ο λεπτό οι «τζαλορόσι» έκρυψαν την μπάλα, ο Ντιμπάλα έκανε τρομερή σέντρα με το εξωτερικό και ο Λουκάκου απλώς την έσπρωξε στα δίχτυα με το κεφάλι για το 1-0. Λίγο αργότερα δε, παραλίγο οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά ο Πατρίσιο νίκησε τον Ενζολά, με το ματς να μένει με το σκορ ως είχε μέχρι την ανάπαυλα, έχοντας χάσει ενδιάμεσα τον Ντιμπάλα με τραυματισμό.

Πολύ καλός ο ρυθμός και στο δεύτερο μέρος, με τους «βιόλα» να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και να έχουν δοκάρι με τον Μποναβεντούρα στο 63’. Στο αμέσως επόμενο λεπτό δε, ο Ζαλέφσκι με ανόητο μαρκάρισμα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τη Ρόμα με δέκα παίκτες. Κάτι το οποίο οι γηπεδούχοι πλήρωσαν, αφού ο Μαρτίνες Κουάρτα στο 66’ ισοφάρισε με γυριστή κεφαλιά σε 1-1.

Το ματς είχε γίνει ροντέο, η Φιορεντίνα πίεζε για την ανατροπή και η Ρόμα κρατούσε γερά. Με τον Ρανιέρι στο 82’ να βλέπει τον Πατρίσιο να βγάζει εντυπωσιακά την κεφαλιά του. Πέντε λεπτά αργότερα δε, ο Λουκάκου αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλό του και η ομάδα του Ρανιέρι αναγκάστηκε να παίξει με εννιά παίκτες, αλλά κατάφερε με νύχια και δόντια να κρατήσει έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη της εξάδας.