Κόλλησε στη Βερόνα η Λάτσιο

Στο 1-1 έμειναν Λάτσιο και Ελλάς Βερόνα και ουσιαστικά έχασαν και οι δύο

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Ελλάς Βερόνα και Λάτσιο και βγήκαν και οι δύο χαμένες. Η μεν Βερόνα παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού και στο -4 από τη Σπέτσια ενώ η Λάτσιο έμεινε μόνη στην 4η θέση αλλά έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από Μίλαν και Αταλάντα.

Στο 10ο λεπτό το φάουλ του Σάβιτς πέρασε μόλις έξω ενώ στο 19’ η Βερόνα έχασε απίθανη διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Μοντιπό απέκρουσε το μακρινό σουτ του Ενγκόνγκ και στην επαναφορά ο Ντόιγκ πλάσαρε άστοχα εξ επαφής. Στο 26’ το νέο σουτ του Ενγκόνγκ πέρασε μόλις άουτ και στο 27’ το σουτ του Ιμόμπιλε είχε την ίδια τύχη. Στο 35’ ο Μοντιπό μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το νέο σουτ του Ιμόμπιλε ενώ στο 38’ ο Προβεντέλ πραγματοποίησε νέα απίθανη επέμβαση σε φαλτσαριστό σουτ του Ντεπάολι. Στο 43’ ο Χισάι πέρασε κάθετα την μπάλα στον Πέδρο που σούταρε άστοχα από το πέναλτι και τελικά στο 45’ ο Πέδρο με φοβερό γύρισμα μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1.

Η Βερόνα μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 51ο λεπτό ο Λάζοβιτς σέντραρε από αριστερά κα ο Ενγκόνγκ με κεφαλιά έκανε το 1-1 ενώ στο 53’ το πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ του Λάζοβιτς, σταμάτησε στο δοκάρι της Λάτσιο. Μάλιστα στο 56’ ο Προβεντέλ έσωσε με τα πόδια μετά από γύρισμα του Ντόιγκ ενώ στο 69’ το σουτ του ίδιου παίκτη, έφυγε μόλις έξω.

Στο 90+6’ ο Καζάλε έδωσε στον Τζακάνι που προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι αλλά ο Μοντιπό είπε όχι.

ΒΕΡΟΝΑ: Μοντιπό, Χίεν, Ντόιγκ, Κόπολα (80’ Τσεκερίνι), Μανιάνι, Ντεπάολι, Ντούντα, Ταμέζ (86’ Σουλεμανά), Λάζοβιτς (80’ Άμπιλγκααρντ), Ενγκόνγκ (68’ Γκάιτς), Λαζάνια

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Χισάι, Καζάλε, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς, Κατάλντι (59’ Βεσίνο), Σάβιτς, Αλμπέρτο, Πέδρο, Ιμόμπιλε (68’ Άντερσον), Τζακάνι

Πηγή: aek365.org