Άλωσε την έδρα της Τορίνο και… ξαναβλέπει Ευρώπη η Λάτσιο

Παρότι δεν εντυπωσίασε

Δεν εντυπωσίασε, αλλά επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την εντός έδρας ήττα της από την Μπολόνια η Λάτσιο!

Σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Serie A, οι Ρωμαίοι επικράτησαν 2-0 της Τορίνο, αναγκάζοντάς την στην πρώτη εντός έδρας ήττα της από τον περασμένο Οκτώβριο και πλησιάζοντας στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφού μείωσαν στον έναν βαθμό τη διαφορά τους από τη συμπολίτισσα Ρόμα, η οποία βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Η Τορίνο ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ στο πέμπτο κιόλας λεπτό του αγώνα, όταν ο Σανάμπρια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 21’ ο τερματοφύλακας της Λάτσιο, Προβεντέλ, αρνήθηκε το γκολ στον Ζαπάτα. Στο 43’ μια κεφαλιά του Μασίνα πέρασε ελάχιστα άουτ, με τους φιλοξενούμενους να είναι εκείνη που πήραν τελικά το προβάδισμα στο 51’, μετά από όμορφη πάσα του Λουίς Αλμπέρτο και εύστοχο τελείωμα του Γκεντουζί.

Μάλιστα, έξι λεπτά λεπτά αργότερα η Λάτσιο διπλασίασε τα τέρματά της, με υπέροχο πλασέ του Κατάλντι από το όριο της μεγάλης περιοχής, καταφέρνοντας να διατηρήσει το προβάδισμά της και να πάρει το πολύτιμο τρίποντο, παρότι έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το 79’, όταν ο Γκίλα αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα του διαιτητή.