Παρέλαση στη Μόντσα για την… πεντάστερη Ίντερ!

Ξέφυγε με ματς περισσότερο στο +5 από τη δεύτερη Γιουβέντους

Ίντερ με σπασμένα τα φρένα! Με πρωταγωνιστές τους Τσαλχάνογλου-Μαρτίνες, οι οποίοι σκόραραν τα τέσσερα από τα πέντε γκολ της ομάδας τους, οι «νερατζούρι» διέλυσε τη Μόντσα στο «Μπριαντέ», επικρατώντας με το εμφατικό 5-1.

Στο 8-2-0 το ρεκόρ της ομάδας του Σιμόνε Ιντζάγκι εκτός έδρας, η οποία έφτασε τους 51 βαθμούς και θα περιμένει το αποτέλεσμα της Γιουβέντους με αντίπαλο τη Σασουόλο για να γνωρίζει που θα κάτσει η… μπίλια στη διαφορά της βαθμολογίας (σσ. τώρα είναι στο +5). Από τη μεριά της η Μόντσα έμεινε στους 25 βαθμούς, έχοντας την έβδομη εντός έδρας απώλεια (3-4-3 ρεκόρ).

Η Ίντερ ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι. Διότι κέρδισε πέναλτι με τον Λαουτάρο στο 11’ και ο Τσαλχάνογλου ένα λεπτό μετά το μετέτρεψε σε γκολ, έχοντας 7/7 εκτελέσεις φέτος, για το 1-0. Στα… καπάκια και συγκεκριμένα δύο λεπτά αργότερα ο Λαουτάρο Μαρτίνες βρήκε δίχτυα για 17η φορά στη φετινή Serie A, γράφοντας το 2-0 μετά το γύρισμα του Ντιμάρκο. Η Μόντσα έδειχνε να τα έχει χαμένα, αλλά στη μοναδική φορά που πάτησε με αξιώσεις περιοχή στο πρώτο μέρος σκόραρε με τον Πεσίνα στο μισάωρο, αλλά το τέρμα του Ιταλού χαφ δεν μέτρησε καθώς ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος, με το σκορ να μένει ως έχει μέχρι την ανάπαυλα.

Ο Παλαντίνο έριξε στο ημίχρονο τον Κυριακόπουλο και τον Τσουρία για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, αλλά οι «νερατζούρι» βρήκαν και Τρίτη ορά τον δρόμο προς τα δίχτυα, κρύβοντας την μπάλα, με τον Τιράμ να πατάει με τακουνάκι για τον Τσαλχάνογλου, ο οποίος εκτέλεσε τον Σορεντίνο για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Η Μόντσα κατάφερε να μειώσει, με τον Ραπουάνο να δείχνει την άσπρη βούλα και ο Πεσίνα να νικά από τα έντεκα βήματα για το 3-1.

Ωστόσο, το τρίτο πέναλτι που έδειξε ο Ιταλός διαιτητής στο ματς, επανέφερε τη διαφορά των τριών τερμάτων για την Ίντερ στο 84ο λεπτό, με τον Λαουτάρο να πετυχαίνει και αυτός ντοπιέτα για να φτάσει τα 18 γκολ! Η ομαδάρα του Σιμόνε Ιντζάγκι δεν φρέναρε, βρίσκοντας και πέμπτο γκολ. Ταχύτατη κόντρα-επίθεση, με τον Μπαρέλα να αλλάζει παιχνίδι για τον Τιράμ, ο οποίος άδειασε έναν αντίπαλο και εκτέλεσε για να διαμορφώσει το τελικό 5-1, πανηγυρίζοντας σαν τον πατέρα του!