Νίκη-δήλωση της Ίντερ μέσα στο Μπέργκαμο

Η Ίντερ είχε ουσία και πήρε τεράστιο διπλό στην έδρα της Αταλάντα

Αποτέλεσμα σε μια έδρα που λίγοι θα περάσουν πήρε η Ίντερ, στέλνοντας παράλληλα μήνυμα προς τους διώκτες της πως φέτος αυτή ορίζει την τύχη του πρωταθλήματος! Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι πέρασε νικηφόρα από το Μπέργκαμο, επικρατώντας 2-1 της Αταλάντα και διεύρυνε έστω και προσωρινά τη διαφορά της από τις υπόλοιπες ομάδες.

Με τους «νερατζούρι» να βγάζουν ουσία στον αγωνιστικό χώρο και να έχουν για ηγέτες και σκόρερ τους Τσαλχάνογλου, Λαουτάρο Μαρτίνες, με τον Αργεντινό στράικερ να φτάνει τα 12 γκολ σε 11 αναμετρήσεις στη Serie A. Μείωσε με Σκαμάκα σε μια φάση που «μύρισε» επιθετικό φάουλ του Λούκμαν στον Ντιμάρκο η Αταλάντα, αλλά δεν έφτανε αυτό για τους «μπεργκαμάσκι».

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Αταλάντα πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα και είχε περιορίσει την Ίντερ. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν έφτιαχναν ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τους «νερατζούρι» να βρίσκουν την ευκαιρία τους και τελικά να παίρνουν προβάδισμα στο 40ο λεπτό με πέναλτι του Τσαλχάνογλου.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με την Ίντερ να χτυπά ξανά στο 57ο λεπτό, όταν ο Μκιταριάν βρήκε στην κόντρα-επίθεση τον Λαουτάρο Μαρτίνες και αυτός με απίθανο τελείωμα από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι.

Τέσσερα λεπτά μετά, πάντως, η Αταλάντα μπήκε εκ νέου στη διεκδίκηση ενός αποτελέσματος, με τον Λούκμαν να κλέβει, με υποψήφια φάουλ, από τον Ντιμάρκο και να σπάει στον Σκαμάκα, ο οποίος εκτέλεσε εξ επαφής για το 2-1. Το παιχνίδι είχε γίνει ροντέο, φάσεις υπήρχαν εκατέρωθεν αλλά ως το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα παρά μόνο οι αριθμητικές ισορροπίες αφού στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τολόι.

ΙΝΤΕΡ: Τελευταία Ενημέρωση