Μαρτίνες και Ζόμερ έστειλαν την Ίντερ στην κορυφή!

Η Ίντερ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Φιορεντίνα και επέστρεψε στην 1η θέση

Διπλό κορυφής για την Ίντερ! Το σύνολο του Σιμόνε Ιντζάγκι, χάρη σε ακόμη ένα καθοριστικό τέρμα του Λαουτάρο Μαρτίνες την φετινή σεζόν, επιβλήθηκε 1-0 της Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι» για την 22η αγωνιστική της Serie A,  επέστρεψε στην κορυφή και πλέον στρέφει την προσοχή της στο ντέρμπι της επόμενης Κυριακής(4/2) κόντρα στη Γιουβέντους. Έχασαν έδαφος στην μάχη της τετράδας οι «Βιόλα». Έπιασε πέναλτι ο Ζόμερ.

Στο 8’ η Ίντερ έκλεψε σε επικίνδυνο σημείο, με τον Μαρτίνες να δοκιμάζει το σουτ και την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Φιορεντίνα σκόραρε με τον Ενζολά, με το γκολ όμως να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ.

Αυτοί που τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ ήταν οι «νερατζούρι» στο 14ο λεπτό, όταν ο Ασλάνι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μαρτίνες με καταπληκτική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Τερατσιάνο για το 0-1, ενώ στο 33’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε δεύτερο τέρμα, όμως ο γκολκίπερ των «Βιόλα» είχε την απάντηση στο σουτ του Φρατέζι.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα οι Φιορεντίνα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο Ζόμερ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το πλασέ του Μπελτράν. Στο 64’ οι φιλοξενούμενοι είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Αρναούτοβιτς και στο 69’ η Φιορεντίνα έφτασε κοντά στο να σκοράρει, όμως ο Ενζολά αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 74’ και έπειτα από παρέμβαση του VAR οι «Βιόλα» κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Ζόμερ πάνω στον Ενζολά, με τον Γκονσάλες να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να του λέει όχι.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσιάνο, Παρίζι, Ρανιέρι, Κουάτρα, Φαραόνι, Ντάνκαν, Αρτούρ(46’ Λόπεζ), Μποναβεντούρα, Ντάνκαν(83’ Μαντραγκόρα), Σότιλ, Ικονέ(61’ Γκονσάλες), Μπελτράν(83’ Μπάρακ)

ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ(83’ Μπίσεκ), Ντε Φράι, Μπαστόνι(60’ Ατσέρμπι), Κάρλος Αγκούστο, Νταρμιάν(60’ Ντάμφρις), Ασλάνι, Φρατέζι, Μιχιταριάν, Τουράμ(61’ Αρναούτοβιτς), Μαρτίνες(77’ Σάντσες)