Καταγίδα η Ίντερ στο Ολίμπικο

Έριξε… ντόρτια στη Ρόμα και έκανε νέα δήλωση τίτλου

Η νεροποντή που έπληξε τη Ρώμη δεν πτόησε Ρόμα και Ίντερ, που μας χάρισαν ένα πραγματικό ποδοσφαιρικό ντέρμπι που βρήκε νικήτρια τη δεύτερη, με 4-2!

Οι «νερατζούρι» λύγισαν την ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι με ανατροπή στην ανατροπή, κάνοντας δήλωση τίτλου μετά το 1-0 επί της Γιουβέντους – την οποία βλέπουν πλέον από το +7. Οι δε Ρωμαίοι, υπέστησαν την πρώτη τους ήττα μετά την αποχώρηση Μουρίνιο και παρέμειναν στην 5η θέση...

Μία φοβερή, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά Ατσέρμπι στο 17ο λεπτό έφερε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους, με τους «τζαλορόσι» να απαντούν με το ίδιο νόμισμα, καθώς ο Μαντσίνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά μετά από φάουλ του Πελεγκρίνι στο 28’.

Η Ρόμα κατόρθωσε να φτάσει και στην ολοκληρωτική ανατροπή του σκηνικού πριν το ημίχρονο, με τον Ελ Σαράουι να σκοράρει με τρομερό σουτ μετά από αστραπιαία αντεπίθεση στο 44’, για το 2-1!

Ωστόσο, όσο ονειρικά τελείωσε το πρώτο μέρος για την ομάδα του Ντε Ρόσι, τόσο εφιαλτικά ξεκίνησε το δεύτερο, με τον Τουράμ να φέρνει εκ νέου το ματς στα ίσα με κοντινή προβολή στο 49΄.

Στο 56’ δε, ο Ανχελίνιο επιχείρησε να αποσοβήσει τον κίνδυνο προ του Γάλλου όμως κατέληξε να στείλει την μπάλα στην εστία του Ρούι Πατρίσιο, με την Ίντερ να κάνει έτσι ανατροπή στην ανατροπή!

Η Ρόμα είχε χρόνο μπροστά της αλλά ο εξαιρετικός Ζόμερ ήταν απροσπέλαστος για το υπόλοιπο του αγώνα, ενώ σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε μια αντεπίθεση και ένα εξαιρετικό τελείωμα του Μπαστόνι στις καθυστερήσεις να γράψει το τελικό 4-2.