Ίντερ-Γιουβέντους 2-3: Ματσάρα με τα όλα της και τρίποντο για τους φιλοξενούμενους

Εδώ τα πάντα-όλα για το μεγάλο ντέρμπι της Serie A...

Ματσάρα με γκολ, αποβολή, αυτογκόλ και στο τέλος ανατροπή στην… ανατροπή! Η Γιουβέντους επικράτησε 3-2 επί της Ίντερ στο μεγάλο ντέρμπι της Serie A και πλέον βρίσκεται μόνη στην κορυφή και στο +4 από την Νάπολι η οποία αγωνίζεται αύριο.

Η Γιουβέντους προηγήθηκε, η Ίντερ με παίχτη λιγότερο έφερε το παιχνίδι… τούμπα στο δεύτερο μέρος, όμως οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ στο τέλος πήραν το πολυπόθητο γι’ αυτούς τρίποντο στην προσπάθεια τους για κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Α’ ημίχρονο

Τι κι αν πίεσε η Ίντερ στα πρώτα λεπτά του αγώνα; Η Γιουβέντους στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης σημείωσε την πρώτη της ευκαιρία μετά από κεφαλιά του Μάτζουκιτς, και ένα λεπτό αργότερα άνοιξε το σκορ. Ο Ντάγκλας Κόστα από πλάγια θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ αφήνοντας… άγαλμα τον αντίπαλο κίπερ, και έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του ντέρμπι, ενώ το έργο της Ίντερ δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο. Στο 15’ ο Βεσίνο έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Μάτζουκιτς και στην συνέχεια τον πάτησε, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να χρειαστεί την βοήθεια του VAR. Τρία λεπτά αργότερα άλλαξε το αρχικό χρώμα της κάρτας και από κίτρινη, ο Βεσίνο αντίκρισε εν τέλη την κόκκινη και οι γηπεδούχοι έμειναν από νωρίς με 10 ποδοσφαιριστές. Ο ρυθμός έπεσε, αλλά η Γιουβέντους συνέχισε να ελέγχει το μας, όμως στο 29’ ο Καντρέβα παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Μπουφόν με δυνατό σουτ εκτός περιοχής το οποίο εξουδετέρωσε. Στο 45’+5 η οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με κοντινό πλασέ του Ματουϊντί, το οποίο σωστά ακυρώθηκε αφού βρισκόταν σε αντικανονική θέση. Στα αξιοσημείωτα του πρώτου μέρους, το σκληρό παιχνίδι από τους ποδοσφαιριστές και των ομάδων.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο 45λεπτο περιελάβανε τα πάντα αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή. Η Ίντερ μπήκε φορτσάτη και έτοιμη να δει στα μάτια την αντίπαλο ομάδα αν και αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές. Στο 52’ ο Ικάρντι με άπιαστη κεφαλιά έφερε το ντέρμπι στα ίσα, νικώντας τον Μπουφόν. Η Γιουβέντους σημείωσε ευκαιρία-απάντηση στο 63’ όταν ο Ιγκουαΐν απέφυγε τον τερματοφύλακα, έκανε το πλασέ το οποίο πέρασε λίγο έξω. Οι γηπεδούχοι πέντε λεπτά αργότερα (65’) ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα, με τον Πέρισιτς να κάνει την σέντρα, η μπάλα χτύπησε στον Μπαρτζάλι και κατέληξε τα δίκτυα του Μπουφόν. Η Γιουβέντους έδειχνε σημάδια βελτίωσης και άρχισε να παίρνει τα πάνω της και στο 75’ ο Ντιμπάλα με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Χαντάνοβιτς να πραγματοποιήσει την απόκρουση του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήρε… φωτιά και στο 87’ οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς ξανά στα ίσα (2-2) με πλασέ του Κουαδράδο από πλάγια θέση (φέρει ευθύνη και ο κίπερ της Ίντερ). Δύο λεπτά αργότερα και λίγο πριν το φινάλε του ντέρμπι, ο Ιγκουαΐν με κεφαλιά χάρισε το σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του.

Ίντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντ’Αμπρόζιο, Μιράνδα, Κανσέλο, Βεσίνο, Ραφίνια (81' Βαλέρο), Μπρόζοβιτς, Καντρέβα, Πέρισιτς, Ικάρντι (85' Σαντόν).

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Κουαδράδο, Μπαρτζάλι, Ρουγκάνι, Σάντρο, Κεντίρα (62' Ντιμπάλα), Πιάνιτς (80' Πεντακούρ), Ματουϊντί, Ντάγκλας Κόστα, Ιγκουαΐν, Μάντζουκιτς (67' Μπρναντέφσκι).

Σκόρερ: 52' Ικάρντι, 65' Μπαρτζάλι (αυτογκόλ)13' Ντάγκλας Κόστα, 87' Κουαδράδο, 89' Ιγκουαΐν

Κίτρινες: Ντ’Αμπρόζιο, ΜπρόζοβιτςΚουαδράδο, Πιάνιτς, Μπαρτζάλι, Μάντζουκιτς, Σάντρο

Αποβολές: 18' Βεσίνο

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο

ΙΝΤΕΡ: Τελευταία Ενημέρωση