Της αμύνης τα παιδιά έστειλαν στην κορυφή τη Γιουβέντους! (vid)

Πάτησε κορυφή και περιμένει στραβοπάτημα της Ίντερ

Οι στόπερ καθάρισαν και η Γιουβέντους «πάτησε» κορυφή! Η «κυρία» μπορεί να τα βρήκε σκούρα στο Τορίνο κόντρα στην αξιόμαχη Κάλιαρι, όμως ένα γκολ από τον Μπρέμερ στο 60' και ένα από τον Ρουγκάνι δέκα λεπτά αργότερα, της χάρισαν τη νίκη, παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 75' με τον Ντοσένα για το τελικό 2-1!

Έτσι η Γιούβε βρέθηκε για πρώτη φορά φέτος στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένει δώρο της Φροζινόνε την Κυριακή στο «Μεάτσα» απέναντι στην Ίντερ για να απολαύσει την πρωτιά της Serie A μετά από 12 αγωνιστικές.

Μετά από ένα κακό πρώτο μέρος στο οποίο η Γιουβέντους έχασε κλασσική ευκαιρία στο 43' με τον ΜακΚένζι, οι δυο ομάδες αποζημίωσαν τους φιλάθλους στο δεύτερο μέρος.

Στο 48' ο Κιέζα με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Τον γόρδιο δεσμό για την «Κυρία» έλυσε στο 60ο λεπτό ο Μπρέμερ με εκπληκτική κεφαλιά ανοίγοντας το σκορ.

Με παρόμοιο τρόπο και το δεύτερο γκολ της Γιουβέντους όταν από φάουλ ο Ρουγκάνι με... φλιπεράκι έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 75' μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντοσένα με εντυπωσιακή κεφαλιά νίκησε τον Σέζνι, μειώνοντας σε 2-1.

Στο 80' η Κάλιαρι λίγο έλειψε να ισοφαρίσει όμως η νέα κεφαλιά του Ντοσένα, χτύπησε στο δοκάρι του Πολωνού πορτιέρε και κατέληξε άουτ, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 2-1 για τη Γιουβέντους.