Λάτσιο-Γιουβέντους 0-1: Απόδραση τίτλου για την «Κυρία»! (vid)

Οι «μπιανκονέρι» άφησαν στον τόπο τη Λάτσιο (1-0) και είναι ολοζώντανοι για το πρωτάθλημα

Όλα έδειχναν πως η Γιουβέντους θα άφηνε τον τίτλο στο «Ολίμπικο» αλλά ο Ντιμπάλα με ένα φοβερό γκολ στο 90+3’ χάρισε τη νίκη με 1-0 στην ομάδα του κόντρα στη Λάτσιο.

Το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό είχε πολλά νεύρα και ήταν αρκετά σκληρό. Η Γιουβέντους φώναξε στο 6’ για πέναλτι στον Ντιμπάλα αλλά δεν πήρε κάτι ενώ στο 9’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς, ο Μάντζουκιτς πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά δεν βρήκε στόχο για λίγο. Στο 20ο λεπτό ο Σάβιτς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μπουφόν έπεσε και μπλόκαρε, ενώ στο 22’ ο κίπερ της Γιουβέντους έπεσε και απομάκρυνε και το μακρινό σουτ του Ιμόμπιλε. Στο 29ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ της Γιουβέντους για επιθετικό φάουλ και στο 38’ ο Κεντίρα έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να κοντράρει στον Ράντου και να περνά μόλις έξω.

Στο 59’ μετά από κάθετη του Αλμπέρτο, ο Μπουφόν βγήκε σωτήρια και πρόλαβε τον Ιμόμπιλε, αλλά στο 90+3’ ο Ντιμπάλα έμεινε όρθιος στην περιοχή και με φοβερό τσίμπημα της μπάλας έκανε το 0-1.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Ράντου, Ντε Φράι, Λουίζ Φελίπε, Λουκάκου, Παρόλο, Λούλιτς (90 Μουρτζία), Αλμπέρτο (70’ Άντερσον), Σάβιτς, Ιμόμπιλε (79’ Καϊσέδο)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λιχτστάινερ (57’ Ντάγκλας Κόστα), Μπαρτζάλι, Μπενατιά, Ρουγκάνι, Κεντίρα, Ματουϊντί, Πιάνιτς, Ασαμόα, Μάντζουκιτς (72’ Σάντρο), Ντιμπάλα (90+5’ Κιελίνι).