Κυρία στο 97' η Γιουβέντους με λυτρωτή Καμπιάζο και… κορυφή!

Ανέβηκε προσωρινά στην πρώτη θέση

Η Γιουβέντους έχασε τα άχαστα κόντρα στη Βερόνα, είδε το VAR να της ακυρώνει -σωστά- 2 γκολ και ενώ όλα έδειχναν… γκέλα, ήρθε ο Καμπιάζο στο 97' να τη λυτρώσει (1-0) και να την ανεβάσει προσωρινά 1η!

H ομάδα του Τορίνο μπήκε από πολύ νωρίς δυνατά στο ματς και μόλις στο 11' έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει με κεφαλιά του Βλάχοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μόιζε Κεν βρήκε δίχτυα με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο μετά τους πανηγυρισμούς το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ νωρίτερα στη φάση.

Η... κατηφόρα προς την πλευρά της Βερόνα συνεχίστηκε, με τη «γηραιά κυρία» να πιέζει συνεχώς, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες ξανά με τον Κεν, αλλά και με νέα κεφαλιά του Βλάχοβιτς στο 36'. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ήταν η ώρα της Βερόνα να απειλήσει για πρώτη φορά, με τον Μπονατσόλι να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία και τον Στσέζνι να διώχνει εντυπωσιακά.

Στο δεύτερο μέρος, η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε. Στο 53ο λεπτό, ο Κεν βρήκε πάλι δίχτυα, αυτή τη φορά με το κεφάλι, πανηγύρισε έξαλλα, ωστόσο συνέβη ξανά το ίδιο! Μετά από παρέμβαση του VAR, έγινε φανερό πως ο Ιταλός φορ είχε χτυπήσει νωρίτερα με το χέρι του έναν αμυντικό της Βερόνα, επομένως το γκολ ακυρώθηκε εκ νέου για επιθετικό φάουλ!

Για κάποια λεπτά μετά την ψυχρολουσία του δεύτερου ακυρωθέντος γκολ, η Γιούβε έμεινε μακριά από τις ευκαιρίες, μέχρι να μπει στο 62ο λεπτό στο ματς ο Φεντερίκο Κιέζα, τον οποίο ένιωσε...έντονα η άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο Ιταλός επιθετικός έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 64' και στο 69', ενώ το τελείωμά του στο 87' σταμάτησε πάνω στη γραμμή αμυντικός της Βερόνα. Στο 90+2' ο Γιλντίζ που είχε μπει πριν από 5 λεπτά στο ματς είχε την ευκαιρία να γίνει ήρωας, ωστόσο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια σε τετ α τετ. Tελικά, η λύση ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από τη «χρυσή αλλαγή» Αντρέα Καμπιάζο, που μετά από κεφαλιά του Μίλικ που πήγε στο δοκάρι, πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά.

Στα άλλα ματς, Σασουόλο και Μπολόνια ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Ζίρκζι στο 3ο λεπτό και έδειξαν ικανοί γι' ακόμη ένα μεγάλο αποτέλεσμα, ωστόσο ο Ντάνιελ Μπολοκά ισοφάρισε σε 1-1 στο 44' για τους γηπεδούχους, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό. Κάπως έτσι, η Σασουόλο έμεινε 15η και η Μπολόνια πάτησε στη 10η θέση.

Τέλος, στο Λέτσε, η Τορίνο έκανε μεγάλο «διπλό» με σκορ 1-0, με αποτέλεσμα να ξεκολλήσει από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 41ο λεπτό ο Αλεσάντρο Μποντζόρνο, με την «Τόρο» να ανεβαίνει στη 13η θέση και τη Λέτσε να μένει 10η.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Τελευταία Ενημέρωση