Φινάλε-θρίλερ στο Μόντσα-Γιουβέντους

Σημειώθηκαν δυο γκολ μετά το 92'

Τεράστιο διπλό για την Γιουβέντους. Το σύνολο του Μαξ Αλέγκρι, παρότι ισοφαρίστηκε στο 90+1’ δεν τα παράτησε και χάρη σε τέρμα του Γκάτι στο 90+4’ πήρε μια σπουδαία νίκη με 2-1 στην έδρα της Μόντσα για την 14η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Κάπως έτσι, η «Γηραιά Κυρία», ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένει να δει τι θα κάνει η Ίντερ κόντρα στη Νάπολι.

Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κυριακόπουλου πάνω στον Καμπιάσο. Ο Βλάχοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση, ο Ντι Γκρεγκόριο του είπε όχι, με τον Σέρβο να παίρνει το ριμπάουντ και τον πορτιέρε των γηπεδούχων να τον σταματάει και πάλι!

Ωστόσο, στο 12ο λεπτό, η κατάληξη ήταν διαφορετική, καθώς ο Ραμπιό με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Καβίλια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο 33ο λεπτό η «Γηραιά Κυρία» έφτασε μια ανάσα από το να διπλασιάσει το προβάδισμα της, αλλά ο Γκάτι αστόχησε από εξαιρετική θέση.

Στο 63ο λεπτό η κεφαλιά του ΜακΚένι δεν ανησύχησε τον Ντι Γκρεγκόριο και στο 75’ το φαλτσαριστό σουτ του Πεσίνα πέρασε μόλις άουτ. Στο 90+2’ ο Καρμπόνι έκανε την σέντρα σουτ από τα δεξιά, με τον Σέζνι να αιφνιδιάζεται και την μπάλα να καταλήγεις στα δίχτυα για το 1-1. Οι συγκινήσεις της αναμέτρησης δεν τελείωσαν εκεί, καθώς στο 90+4’ ο Ραμπιό έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και βρήκε τον Γκάτι, ο οποίος με διπλή προσπάθεια έγραψε το τελικό 1-2.

ΜΟΝΤΣΑ: Ντι Γκρεγκόριο, Μάρι(66’ Καρμπόνι), Καλντιρόλα, Ντ’ Αμπρόζιο, Μπιριντέλι(46’ Κολόμπο), Κυριακόπουλος(66’ Περέιρα), Πεσίνα, Γκαλιαρντίνι, Κολπάνι(77’ Καρμπόνι), Τσιουρία, Ματσίν(46’ Μότα)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Άλεξ Σάντρο, Κόστιτς, Καβίλια(70’ Ντανίλο), Ραμπιό, ΜακΚένι, Καμπιάσο(86’ Λοκατέλι), Κιέζα(76’ Κεν), Βλάχοβιτς(70’ Μίλικ)

Πηγή: aek365.org