Πέρασε από το Ντόρτμουντ... και πήγε στο +4 από την Μπορούσια η Λειψία!

Η Λειψία εκμεταλλεύθηκε την αποβολή του Χούμελς στο 15’, προηγήθηκε δις και έφτασε στη νίκη με 3-2

Βίοι αντίθετοι για Μπορούσια Ντόρτμουντ και Λειψία, μετά το μεταξύ τους 2-3 στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της φετινής Bundesliga στο «Σιγκνάλ Ιντούνα Παρκ».

Με τους Βεστφαλούς να γνωρίζουν δεύτερη διαδοχική ήττα, μένοντας παράλληλα για τρίτο σερί ματς χωρίς «τρίποντο», την ώρα που οι «κόκκινοι ταύροι» έκαναν το 2x2, παρέμειναν στην τέταρτη θέση και παράλληλα βρέθηκαν στο +4 από την αντίπαλο τους.

Η αποβολή του Χούμελς από το 15ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα για φάουλ στον Οπεντά μετά από εξέταση της φάσης μέσω VAR κι ενώ αρχικά είχε καταλογιστεί «μόνο» πέναλτι υπέρ της Λειψίας άλλαξε την εικόνα του αγώνα, εναντίον της Μπορούσια.

Με την ομάδα της Σαξονίας πάντως να χρειάζεται ένα αυτογκόλ, αυτό του Μπενσεμπαϊνί με κεφαλιά, λίγο μετά το ημίωρο για να πάρουν το προβάδισμα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι όχι μόνο είδαν τον Κόμπελ να βγάζει δύο καλές φάσεις, αλλά έφτασαν και στην ισοφάριση στο έκτο λεπτό του επιπλέον χρόνου, με τον Ζίλε που είχε περάσει αλλαγή, μετά την αποβολή!

Η Λειψία μπήκε δυνατά στην επανάληψη και έφτασε στο 1-2 χάρη στην ωραία συνεργασία των Μπάουμγκαρτνερ και Σίμονς, που έβγαλε τον πρώτο σε θέση βολής, μόλις στο 54’.

Για να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 90’, όπου άρχισε ο… δεύτερος γύρος των γκολ και των χαμένων ευκαιριών…

Με τον Αντεγέμι να αστοχεί για… εκατοστά και, αφού δεν ήρθε το 2-2 για λογαριασμό των «κιτρινόμαυρων» να ακολουθεί στην επόμενη φάση το 1-3 από πλευράς φιλοξενούμενων με τον Πόουλσεν, ο οποίος είχε μπει αλλαγή στο 75ο λεπτό!

Ο Μπλάσβιχ είπε «όχι» στον Μάλεν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φίλκρουγκ μείωσε με κεφαλιά σε 2-3 «στο καπάκι», για να έρθει μια ακόμα μεγάλη φάση της Μπορούσια, με τον Ζίλε να βλέπει το σουτ του να περνάει άουτ. Ενώ ο Μπλάσβιχ έβγαλε και την προσπάθεια του Ρέινα στο 95’…

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση