Ιστορική νίκη για τη Χάιντενχαϊμ

Η νεοφώτιστη ομάδα επικράτησε 4-2 της Βέρντερ

Την ημέρα που έγινε ο μακροβιότερος προπονητής στην ιστορία του γερμανικού ποδοσφαίρου, συμπληρώνοντας 16 χρόνια στον πάγκο της Χάιντενχαϊμ, ο Φρανκ Σμιντ είδε την ομάδα του να νικάει 4-2 τη Βέρντερ Βρέμης και να πετυχαίνει τη πρώτη νίκη της ιστορίας της, στη Bundesliga.

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τιμ Κλάιντινστ, στο 5ο λεπτό, η νεοφώτιστη ομάδα άνοιξε το σκορ και, στο 44', ο Έρεν Ντίνκτσι, που παραχωρήθηκε δανεικός από τη Βέρντερ Βρέμης, πλήγωσε την ομάδα στην οποία ανήκει, διπλασιάζοντας τα τέρματα, για λογαριασμό της Χάιντενχαϊμ. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρβιν Ντουκς, η Βέρντερ Βρέμης μείωσε σε 2-1, στο 49ο λεπτό, και στο 64' ισοφάρισε με γκολ του Μίτσελ Βάιζερ. Όμως, η Χάιντενχαϊμ δεν πτοήθηκε, ο Ντίνκτσι πλήγωσε ξανά τη Βέρντερ, κάνοντας το 3-2 στο 68ο λεπτό και, στο 76', ένας πρώην παίκτης της Βέρντερ, ο Γιαν Νίκλας Μπέστε διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΧΑΪΝΤΕΝΧΑΪΜ: Μίλερ, Τραορέ, Μάινκα, Σιρσλέμπεν, Φόρενμπαχ, Ντίνκτσι (83' Σέσα), Μαλόνεϊ, Τόιερκραουφ (73' Μπεκ), Μπέστε (82' Πικ), Πίρινγκερ (73' Τομάλα), Κλάιντινστ (90'+1' Κέλερ)

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Πίπερ, Σταρκ, Φριντλ (46' Βελίκοβιτς), Βάιζερ, Σμιντ, Γκρος (84' Νάινμαχ), Στάγκε, Γιουνγκ (46' Ντέμαν), Κοβνάτσκι (46' Ντουκς), Βολτεμάντε (64' Μπορέ)