Πέταξε εκτός τη Βραζιλία η Τζαμάικα στο αντίο της «θρυλικής» Μάρτα!

Ιστορική πρόκριση στα νοκ-άουτ για τους Αφρικανούς

Παγκόσμια συγκίνηση στο αντίο της σπουδαίας Μάρτα στην εθνική Βραζιλίας! Μια από τις μεγαλύτερες παίκτριες που έχει βγάλει το ποδόσφαιρο γυναικών έπαιξε για τελευταία φορά με την σελεσάο η οποία γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό στην φάση των ομίλων μετά το 0-0 με την Τζαμάικα.

«Δεν φανταζόμουν ούτε στον χειρότερό μου εφιάλτη να πάει έτσι το τελευταίο μου Παγκόσμιο Κύπελλο», δήλωσε μετά το ματς ο «θηλυκός Πελέ» που έχει αγωνιστεί σε έξι διαφορετικές διοργανώσεις και έβαλε τα κλάματα μετά το φινάλε. Την ίδια ώρα οι Τζαμαϊκανές προκρίνονται για πρώτη φορά στην ιστορία τους στους νοκ-άουτ αγώνες και πανηγύρισαν με την ψυχή τους αυτό το σπουδαίο επίτευγμα!

Στα του ματς, η Βραζιλία είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά δυσκολευόταν να φτιάξει καθαρές φάσεις απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα της Τζαμάικα, οι παίκτριες της οποίας γνώριζαν πως και η ισοπαλία τους έφτανε για να προκριθούν. Η Μάρτα προσπαθούσε να το πάρει πάνω της και να κουβαλήσει την ομάδα στις πλάτες της αλλά ήταν μόνη της, ενώ η Ντεμπίνια και η Μπόρζε ήταν φανερά εκτός κλίματος του αγώνα.

Τα λεπτά περνούσαν στο ματς, το άγχος κυρίευε τις Βραζιλιάνες που δεν είχαν καθαρό μυαλό, ενώ στο 81ο λεπτό η Μάρτα αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο γνωρίζοντας την καθολική αποθέωση. Στα τελευταία λεπτά η Βραζιλία πίεζε ακόμα περισσότερο αλλά η Τζαμάικα χάρη και στην εξαιρετική Σπένσερ κράτησε το σπουδαίο αποτέλεσμα για τους «16» όπου πιθανότατα θα αντιμετωπίσει την Κολομβία.

Πηγή: sport-fm.gr

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση