Διέλυσε το Βιετνάμ και άφησε τις ΗΠΑ στη 2η θέση η Ολλανδία

Οι Οράνιε διέσυραν με 7-0 το Βιετνάμ

Αεράτη στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών η εθνική ομάδας της Ολλανδίας, με το ευρύ 7-0 ενάντια στο Βιετνάμ να χαρίζει στις νικήτριες την πρωτιά του 5ου ομίλου, μπροστά από τις ΗΠΑ – που κόλλησαν στο 0-0 με την Πορτογαλία και πέρασαν ως 2ες.

Οι Ολλανδές ήταν σαρωτικές από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα πέντε τερμάτων (!) πριν το ημίχρονο με Μάρτενς (8’), Σνούεϊς (11’), Μπρουχτς (18’), Ρόορντ (23’) και φαν ντε Ντονκ (45’).

Οι Μπρουχτς και Ρόορντ σκόραραν ξανά στο 57ο και στο 83ο λεπτό αντίστοιχα, διαμορφώνοντας το τελικό 7-0.

Την ίδια ώρα, η Πορτογαλία έμενε εκτός συνέχειας παρότι κράτησε στη «λευκή ισοπαλία» τις Αμερικανίδες, που είχαν μπόλικες καλές ευκαιρίες αλλά στο τέλος κινδύνεψαν να δεχτούν και γκολ που θα τις πετούσε εκτός.

Το 5ο γκρουπ διασταυρώνεται με το 7ο, έτσι οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τη Σουηδία, ενώ η Ολλανδία μία εκ των Ιταλίας, Ν. Αφρικής ή Αργεντινής.

Πηγή: sport-fm.gr