Θρίαμβοι για Λίβερπουλ-Λεβερκούζεν, πήρε το ντέρμπι κορυφής η Ρόμα!

Με άνετες νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στο Europa League, κάνοντας το 3/3

Γκολ και θέαμα στα παιχνίδια για την 3η αγωνιστική του Europa League που είχαν για ώρα έναρξης τις 22:00!

Σε τρεις ομίλους η δράση, με τη Λίβερπουλ να διαλύει με 5-1 τη Τουλούζ στο «Άνφιλντ» για τον 5ο, κάνοντας το 3/3 και εξασφαλίζοντας ουσιαστικά από νωρίς την πρόκριση, ενώ η Σεν Ζιλουά έκανε μεγάλη ανατροπή κόντρα στην ΛΑΣΚ, σκοράροντας δύο γκολ στην «τελική ευθεία» του αγώνα, για το 2-1 για το υπέρ της 2-1 χάρη στο οποίο έπιασε την Τουλούζ στη δεύτερη θέση.

Άνετη νίκη πανηγύρισε και η Ρόμα, επικρατώντας 2-0 της Σλάβια Πράγας στο ντέρμπι κορυφής του 7ου ομίλου, σκοράροντας και τα δύο της γκολ πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα, ενώ Σερβέτ και Σέριφ πήραν τον πρώτο τους βαθμό, μετά το μεταξύ τους ισόπαλο 1-1. Καταιγιστική η Λεβερκούζεν, διέλυσε με 5-1 την Καραμπάγκ, κάνοντας το 3/3 στον 8ο όμιλο και «αγκαλιάζοντας» από νωρίς την πρόκριση.

5ος όμιλος

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι κορυφής του 5ου ομίλου η Λίβερπουλ (για την οποία δεν αγωνίστηκε ο Τσιμίκας), επικρατώντας άνετα 4-1 της Τουλούζ στο «Άνφιλντ»! Ο Ζότα μετά από εντυπωσιακό σόλο άνοιξε το σκορ στο 9’, με τον Νταλινγκά να ισοφαρίζει για τους Γάλλους στο 16’. Ωστόσο, η ομάδα του Κλοπ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 30’, με τον Έντο να σκοράρει το πρώτο του γκολ με τα κόκκινα, πριν ο Νούνιεζ κάνει το 3-1 στο 34 ‘. Ο Χράφενμπεργη βρήκε και εκείνος δίχτυα στο 65’, ενώ ο Σαλάχ διαμόρφωσε το τελικό 5-1 στο 90'+3', για το 3/3 της Λίβερπουλ, η οποία προελαύνει στον δρόμο για την πρωτιά.

Νίκη με μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο πανηγύρισε κόντρα στην ΛΑΣΚ η Σεν Ζιλουά, η οποία βρέθηκε πίσω στο 24', με τον Ουσόρ να βρίσκει δίχτυα για τους Αυστριακούς, πριν ο Πουέρτας ισοφαρίσει στο 84' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Μπούργες ολοκληρώσει την ανατροπή για τους Βέλγους, οι οποίοι έπιασαν την Τουλούζ στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Τα αποτελέσματα:

Λίβερπουλ-Τουλούζ 5-1

(9’ Ζότα, 30’ Έντο, 34’ Νούνιεζ, 65’ Χράφενμπεργκ, 90’+3’ Σαλάχ – 16’ Νταλινγκά)

Σεν Ζιλουά-ΛΑΣΚ 2-1

(83’ πεν. Πουέρτας, 90’+5’ Μπούργκες - 24’ Ουσόρ)

Η επόμενη (4η) αγωνιστικη (9/11):

Τουλούζ-Λίβερπουλ (19:45)

ΛΑΣΚ-Σεν Ζιλουά (19:45)

Η βαθμολογία:

7ος όμιλος

Ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 2-0 και έχοντας πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων από το 17ο λεπτό του ντέρμπι κορυφής του ομίλου με την Σλάβια Πράγας, η Ρόμα έκανε το 3/3, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά από απόψε την πρόκρισή της από τον 7ο όμιλο. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Μουρίνιο, με τον Μποβέ να χρίζεται σκόρερ πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, ενώ ο Λουκάκου έκανε το 2-0 στο 17'. Στη συνέχεια η Ρόμα διαχειρίστηκε το προβάδισμά της, φτάνοντας τελικά με άνεση στη νίκη.

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, Σέριφ και Σερβέτ έμειναν στο ισόπαλο 1-1, το οποίο δεν βόλεψε καμιά τους, αφού έμειναν μακριά από τις δύο πρώτες θέσεις. Ο Κριβέλι έδωσε το προβάδισμα στους Ελβετούς, στο 41ο λεπτό, ενώ ο Ανκεγέ ισοφάρισε για τους Μολδαβούς στο 80'.

8ος όμιλος

Μια εντυπωσιακή Λεβερκούζεν, επιβεβαίωσε και κόντρα στην Καραμπάγκ την εκπληκτική αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται στο ξεκίνημα της φετινής σεζόν! Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο διέλυσε με το εμφατικό 5-1 την Κραμπάγκ, κάνοντας το 3/3 στον 8ο όμιλο και παίρνοντας κεφάλι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Βιρτζ άνοιξε το σκορ στο 5ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, με τους Αζέρους να «παγώνουν» προσωρινά την «Μπάι Αρίνα», ισοφαρίζοντας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαϊράμοφ στο 16’. Ωστόσο, η Λεβερκούζεν δεν πτοήθηκε, ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα με δύο γκολ των Γκριμάλντο και Μπονιφάς, μέσα σε διάστημα έξι λεπτών (29’, 35’), πριν ο Ισπανός μπακ (55’) και ο Ταπσομπά (58’) ολοκληρώσουν τον θρίαμβο των Γερμανών!

Μόλντε-Χάκεν 5-1

(6’ Γκούλμπραντσεν, 27’, 55’ Εϊκρέμ, 30’ Μπρέιβικ, 90’+3’ Μπιόρνμπακ – 21’ Σονκό)

Λεβερκούζεν-Καραμπάγκ 5-1

(5’ Βιρτζ, 29’, 55’ Γκριμάλντο, 35’ Μπονιφάς, 58’ Ταπσομπά – 16’ πεν. Μπαϊράμοφ)

Καραμπάγκ-Λεβερκούζεν (19:45)

Χάκεν-Μόλντε (22:00)

Πηγή: sportfm.gr