Το γύρισε και προκρίθηκε η Γουέστ Χαμ - Εύκολα η Μίλαν, άγγιξε τεράστια ανατροπή η Βιγιαρεάλ!

Ανατροπή και μάλιστα με πεντάρα επί της Φράιμπουργκ πέτυχε η Γουέστ Χαμ, καθάρισε η Μίλαν, δεν τα κατάφερε η Βιγιαρεάλ

Στα προημιτελικά του Europa League με θριαμβευτικό τρόπο πέρασε η Γουέστ Χαμ!

Τα «σφυριά» όχι απλά ανέτρεψαν το σκορ του πρώτου αγώνα με τη Φράιμπουργκ (1-0), αλλά την… κοπάνησαν με 5-0 στο Λονδίνο.
Τα γκολ των Πακετά, Μπόουεν και Κρέσγουελ σφράγισαν την πρόκριση των Άγγλων και δυο ακόμα από τον Κούντους έγιναν τα «κερασάκια» του θριάμβου.

Την ίδια ώρα η Μίλαν σφράγιζε με άνεση και στιλ το δικό της εισιτήριο για τους «8». Εκμεταλλευόμενοι ότι έπαιζαν από το 20’ με παίκτη παραπάνω έναντι της Σλάβια (λόγω αποβολής του Χόλες), οι «ροσονέρι» την καθάρισαν από το ημίχρονο και πέρασαν με δεύτερη νίκη (3-1).

Κατά τ’ άλλα, η Μπενφίκα λύγισε 1-0 τη Ρέιντζερς στο «Άιμπροξ» και χάρη στο χρυσό γκολ του Σίλβα, απέδρασε με την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Εκεί όπου θα βρεθεί -αν κι έπαιξε με τη φωτιά- και η Μαρσέιγ. Η εκπληκτική Βιγιαρεάλ άγγιξε την ανατροπή του 4-0 από το πρώτο ματς, αλλά οι Γάλλοι κατάφεραν τελικά να λυτρωθούν στις καθυστερήσεις και να περάσουν με την ήττα 3-1.