Όταν ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στο Μόλντε (vid)

Η υποψήφια αντίπαλος της Ανόρθωσης είχε υποδεχθεί το 1999 τον Ολυμπιακό Πειραιώς

Γνωστή, τουλάχιστον, στους ποδοσφαιρόφιλους στην Ελλάδα είναι η πιθανή αντίπαλος της Ανόρθωσης στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, Μόλντε. Η νορβηγική ομάδα είχε πετύχει την πρόκρισή της στη φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης το καλοκαίρι του 1999, βρίσκοντας στο μονοπάτι της την Ρεάλ Μαδρίτης, την Πόρτο, αλλά και τον Ολυμπιακό Πειραιώς.

Παρόλο που η Μόλντε τερμάτισε στην τέταρτη θέση του ομίλου, κατάφερε να κάνει τη ζημιά στους τότε πρωταθλητές Ελλάδος, στον αγώνα που έγινε στη βόρεια Ευρώπη. Συγκεκριμένα στις 20 Οκτωβρίου 1999 οι Πειραιώτες είχαν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να πετύχουν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους στην ιστορία των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, ωστόσο στραβοπάτησαν.

Δήμιος του Ολυμπιακού ήταν ο κεντρικός επιθετικός Αντρέας Λουντ ο οποίος με δύο γκολ μέσα σε ένα εξάλεπτο, βοήθησε τους Νορβηγούς να επικρατήσουν με 3-2. Η ελληνική ομάδα είχε προηγηθεί με 0-2 στο ημίχρονο έχοντας ως δράστες τους Ζάχοβιτς και Μαυρογενίδη, ωστόσο κατέρρευσε στην επανάληψη με τον Χέσταντ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 72ο λεπτό.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση