Μπάτε – ΠΑΟΚ 1-4: Σούπερ εμφάνιση με Ζαμπά πρωταγωνιστή

Ο δικέφαλος καθάρισε τον αγώνα από τα αρχικά του στάδια.

Με φοβερή αποτελεσματικότητα και επιθετική λειτουργία που σκοτώνει, ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό από τη Λευκορωσία και πήρε τους πρώτους του βαθμούς στο Γιουρόπα Λιγκ. Πρωταγωνιστής για την Ελληνική ομάδα αναδείχθηκε ο Ζαμπά ο οποίος με μια ασίστ στον Πρίγιοβιτς στο 6΄ και δυο τέρματα στο 11΄ και στο 17΄ έκανε ευκολότερο το βράδυ για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η ΜΠΑΤΕ ήταν να μειώσει σε 1-3 με τον Σκάβιτς στο 61΄ πριν ο Πέλκας με γκολ στο 73΄ αυξήσει και πάλι τη διαφορά τερμάτων των δυο ομάδων στα τρία.

Ο αγώνας

Α΄ Ημίχρονο: Μόλις στο πρώτο λεπτό τη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του επιθετικού της ΜΠΑΤΕ μάζεψε ο Πασχαλάκης. Στο 6΄ σε σέντρα από αριστερά ο Πρίγιοβιτς πήρε την κεφαλιά στο 1ο δοκάρι σημειώνοντας το 0-1. Στο 11΄ ο Ζαμπά μπήκε στη περιοχή από αριστερά και με πλασέ έκανε το 0-2 για τον ΠΑΟΚ. Στο 14΄ η κεφαλιά των παικτών της ΜΠΑΤΕ από εκτέλεση κόρνερ έφυγε ψηλά άουτ. Στο 17΄ ο Ζαμπά σκόραρε ξανά με πανομοιότυπο τρόπο δίνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων για τους φιλοξενούμενους.

Β΄ Ημίχρονο: Η πρώτη φάση στην επανάληψη ήρθε από τους γηπεδούχους όταν στο 51΄ μετά από αντεπίθεση ο Ρίος έκανε το μακρινό σουτ το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης. Δυο λεπτά αργότερα, άστοχη κεφαλιά του Πρίγιοβιτς έφυγε πλάγια εκτός εστίας. Η μείωση του σκορ για την ΜΠΑΤΕ ήρθε στο 61΄ όταν ο Σκάβιτς αμέσως μετά την είσοδο του στον αγώνα, σκόραρε με κεφαλιά. Στο 66΄ο Μπαγκά εξαπέλυσε το μακρινό σουτ αλλά αυτό πήγε πολύ ψηλά από την εστία. Στο 68΄ ο Πρίγιοβιτς κατέβασε και εκτέλεσε με γυριστό εντός περιοχής για να κοντράρει η μπάλα και να φύγει κόρνερ. Στο 73΄ έγινε το 1-4 για τον ΠΑΟΚ με τον Πέλκα ο οποίος πλάσαρε με τη μια εντός περιοχής. Στο 79΄ το ευθύβολο σουτ του Μαουρίσιο κατέληξε στην αγκαλιά του Σερμπίσκι. Ένα λεπτό πριν το 90΄ ο Μπίσεσβαρ, με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στη γωνιά των δοκαριών της εστίας των γηπεδούχων.

Κοουτσάρισμα

ΜΠΑΤΕ (Μπάγκα): Με δυο αλλαγές (μέσα οι Βολότκοβ και Τουόμινεν) στη βασική του ενδεκάδα και σύστημα 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο προπονητής των Λευκορώσων σε σχέση με το τελευταίο ματς, στο πρωτάθλημα. Άσχημο βράδυ για τους ποδοσφαιριστές των Λευκωρώσων στο πρώτο μέρος καθώς διέπραξαν σοβαρά λάθη στην άμυνα που στοίχισαν ακριβά. Δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα μπει σε αυτόν  και να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Με σχηματισμό 4-2-3-1, οι Ζαμπά και Τόσκα ήταν η διαφορά στους πρώτους έντεκα που παρέταξε ο Ρουμάνος τεχνικός σε σχέση με το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε απόλυτα εύστοχος στις ευκαιρίες που βρήκε στο Α΄ μέρος και πριν καν συμπληρωθούν 18 λεπτά παιχνιδιού ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 0-3. Έχοντας επομένως εξασφαλισμένη την επικράτηση, ο Λουτσέσκου έριξε στη συνέχεια το ρυθμό της ομάδας του και έκανε συντήρηση δυνάμεων ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Διακριθέντες: Πολύ μεγάλο παιχνίδι από τον Ζαμπά καθώς είχε συμμετοχή σε τρία τέρματα του Δικεφάλου. Ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ έδωσε την ασίστ στον Πρίγιοβιτς για το 1-0 ενώ σκόραρε με πανομοιότυπο τρόπο (πλασέ από αριστερά μέσα στην περιοχή) τα επόμενα 2 τέρματα της ομάδας του. Από πλευράς γηπεδούχων ο μόνος που άφησε θετική εντύπωση ήταν ο Σκάβιτς ο οποίος κατάφερε να σκοράρει με την έισοδό του στο ματς.

Απογοητεύσαντες: Γενικά, ολόκληρη η ομάδα της ΜΠΑΤΕ παρουσιάστηκε ανέτοιμη για τις απαιτήσεις της αποψινής αναμέτρησης με φανερές αμυντικές αδράνειες ενώ και επιθετικά δεν ενθουσίασε. Για τους φιλοξενούμενους δεν μπορούμε να πούμε ότι υστέρησε κανείς αφού τα γρήγορα τέρματα που πέτυχαν τους έδωσαν το δικαίωμα για ένα ήσυχο υπόλοιπο.

Διαιτησία: Χωρίς τις μεγάλες αμφισβητούμενες φάσεις στον αγώνα, ο Αυστριακός Ρόμπερτ Σέργκενχοφεν είχε σε γενικές γραμμές μια καλή εμφάνιση με σωστές αποφάσεις.

ΜΠΑΤΕ (Μπάγκα): Σερμπίσκι, Ρίος, Πολιάκοβ, Φιλιπένκο, Βολότκο, Γιαμπλόνσκι, Μπαγκά, Ντραγκού (Χλεμπ 71΄), Ίβανις, Στάσεβιτς (Γκορντέτσκουκ 77΄), Τουομινέν (Σκάβιτς 59΄).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τόσκα, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Κάνιας, Μαουρίσιο, Πέλκας, Ζαμπά (Βιεϊρίνια 85΄), Λιμνιός (Μπίσεσβαρ 70΄), Πρίγιοβιτς (Ακπόμ 76΄).

Σκόρερ: Σκάβιτς (61΄) / Πρίγιοβτς (6΄), Ζαμπά (11΄, 17΄), Πέλκας (73΄)

Κίτρινες κάρτες: Βολότκο / -

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ρόμπερτ Σέργκενχοφεν (Αυστρία).