Έφερε τούμπα τη Χάιφα με απίθανο τετράλεπτο η Βιγιαρεάλ

Η βαθμολογία στον όμιλο του Παναθηναϊκού

Σπουδαίο αποτέλεσμα για τη Βιγιαρεάλ!

Τα «κίτρινα υποβρύχια» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στη Λάρνακα, όπου έλαβε χώρα η αναμέτρησή τους με τη Μακάμπι Χάιφα λόγω της κατάστασης στο Ισραήλ. Παρόλα αυτά, με γκολ στο 82' και στο 86' κατόρθωσαν να ανατρέψουν την κατάσταση, νικώντας 2-1 και παίρνοντας ένα κομβικό αποτέλεσμα.

Κάπως έτσι, η Βιγιαρεάλ προσπέρασε τον Παναθηναϊκό μετά την ήττα του από τη Ρεν έχοντας 6 βαθμούς, ενώ οι «πράσινοι» έμειναν στους 4. Παρόλα αυτά, το αποτέλεσμα αυτό ήταν μάλλον καλό για το «τριφύλλι», αφού η Μακάμπι Χάιφα έμεινε στον 1 πόντο, επομένως η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέμεινε φαβορί για την τρίτη θέση, σε περίπτωση που δεν εξασφαλίσει την πρόκριση.

Αναλυτικά τα ματς της 4ης αγωνιστικής:

Ρεν-Παναθηναϊκός 3-1
(9' Ριντέρ, 65' Σαλάχ, 70' Μπλας - 34' Ιωαννίδης)

Η βαθμολογία:

Ο αγώνας για αρκετή ώρα κύλησε χωρίς κάτι αξιοσημείωτο, μέχρι οι γηπεδούχοι να ανοίξουν το σκορ στο 30'. Ο Ραφαέλοφ εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή κάνοντας έξυπνη σέντρα και ο Αμπντουλαγέ Σεκ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας για το 1-0.

Η Βιγιαρεάλ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει άμεσα, καθώς ο Μπρέρετον Ντίας κέρδισε στο 35' πέναλτι. Ο Αλεξάντερ Σέρλοθ νικήθηκε από τον Κεούφ, όμως χρειάστηκε να γίνει επανάληψη του πέναλτι, με τον Τριγκέρος να μην καταφέρνει ούτε αυτός να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ισραηλινού τερματοφύλακα! Μέχρι το ημίχρονο, δεν υπήρξε κάτι άλλο, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, η Βιγιαρεάλ ανέβασε την πίεσή της, όμως οι Ισραηλινοί έμοιαζαν να κρατούν το προβάδισμά τους χωρίς να απειλούνται. Ο Πατσέτα ρίσκαρε και έβαλε μέσα όσους επιθετικούς έχει, και δικαιώθηκε όταν η «χρυσή αλλαγή» Μπαένα ισοφάρισε σε 1-1 στο 82'. Τα «κίτρινα υποβρύχια» δεν εμειναν εκεί, αφού 4 λεπτά αργότερα ο Αλεξάντερ Σέρλοθ έβαλε μπροστά την ομάδα του, με αποτέλεσμα να εξιλεωθεί και για το χαμένο πέναλτι νωρίτερα. Η Χάιφα είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις, με τους Ισπανούς να παίρνουν τη νίκη.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση