Αστάνα-Σπόρτινγκ 1-3: Το τελείωσε σε 10 λεπτά(vid)

Με το ενάμιση πόδι στους «16» του Europa League βρίσκεται η Σπόρτινγκ Λισαβόνας η οποία κέρδισε με 3-1 στην Αστάνα. Μάλιστα το έκανε μετά από ανατροπή στο σκορ, αφού στο ημίχρονο έχανε με 1-0 από το γκολ του Τομασόφ.

Στην επανάληψη όμως, καθάρισαν αφού πρώτα ισοφάρισαν με πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες στο 48’. Στο 50’ έγινε η φάση του ματς με τον Ακούνια να ντριμπλάρει εντυπωσιακά τους πάντες και να βγάζει μπαλιά στον Ζέλσον Μάρτινς ο οποίος σκόραρε.

Το εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο (περίπου) για τους γηπεδούχους ολοκληρώθηκε με τον Ντουμπιά, που στο 56’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Ένα σκορ που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αφού στο 62’ ο Λογκβινένκο αντίκρισε κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Ακόμη κι έτσι, το τελικό αποτέλεσμα ουσιαστικά δίνει στη Σπόρτινγκ Λισσαβώνας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Europa League.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση