Απόλυτη και στην κορυφή η Γουέστ Χαμ - Η βαθμολογία στον όμιλο του Ολυμπιακού

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε 2-1 της Φράιμπουργκ στη Γερμανία και συνεχίζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με έξι βαθμούς. Η βαθμολογία στον όμιλο του Ολυμπιακού.

Το… βιολί της η Γουέστ Χαμ! Τα «σφυριά» επικράτησαν με 2-1 της Φράιμπουργκ στη Γερμανία για την 2η αγωνιστική του Europa League και παραμένουν πρώτοι με έξι βαθμούς, έχοντας μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης από νωρίς.

Κάπως έτσι, η Γουέστ Χαμ είναι στην πρώτη θέση με το απόλυτο, ακολουθεί στην 2η η Φράιμπουργκ με 3, με έναν ο Ολυμπιακός όσους έχει και η Μπάτσκα Τόπολα.

Εξαιρετικοί οι Βρετανοί που πλέον παίζουν δύο συνεχόμενα ματς με τον Ολυμπιακό, όπου θα κριθούν πολλά, ένα στο Λονδίνο και ένα στο Φάληρο, ενώ η Φράιμπουργκ έχει τα… κολλητά παιχνίδια με την Μπάτσκα Τόπολα.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Μπάτσκα Τόπολα-Ολυμπιακός 2-2
(63' Τζάκοβατς, 90' Πάντοβιτς - 16' Μασούρας, 57' Ποντένσε)
Φράιμπουργκ-Γουέστ Χαμ 1-2
(49’ Σάλαϊ - 8’ Πακετά, 66’ Αγκέρ)
Η επόμενη (3η):
Ολυμπιακός-Γουέστ Χαμ (26/10)
Μπάτσκα Τόπολα-Φράιμπουργκ (26/10)

Η βαθμολογία:

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς η Γουέστ Χαμ, με τον Πακετά μόλις στο 8ο λεπτό να ανοίγει το σκορ για να αιφνιδιάσει τους Γερμανούς. Η Φράιμπουργκ προσπάθησε να βγει μπροστά και να δημιουργήσει, αλλά δεν κατάφερε να αντιδράσει στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου και έτσι ο αγγλικός σύλλογος πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Οι Γερμανοί στο 49ο λεπτό έγραψαν το 1-1 με τον Σάλαϊ, κάτι το οποίο δεν πτόησε ιδιαίτερα τους Άγγλους που στο 66’ πήραν εκ νέου προβάδισμα με τον Αγκέρ, ο οποίος έκανε το 2-1. Τα λεπτά περνούσαν, τα «σφυριά» κρατούσαν το προβάδισμά τους και έτσι το σκορ παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.
Μια σημαντική νίκη καθώς η Γουέστ Χαμ έκανε το 2/2 και συνεχίζει μόνη πρώτη με έξι βαθμούς, με την Φράιμπουργκ να ακολουθεί με τρεις.