Αφεντικό για την πρόκριση η Ρόμα (vid)

Νίκησε με 2-0 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο Ολίμπικο

Η Ρόμα επικράτησε με 2-0 της Σοσιεδάδ στην Αιώνια Πόλη και πλέον έγινε το μεγάλο αφεντικό στην υπόθεση πρόκριση.

Οι «τζιαλορόσι» άνοιξαν το σκορ στο 14’ όταν ο Έιμπραχαμ σέντραρε από δεξιά και ο Ελ Σαράουι με προβολή στο απέναντι δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 22’ ο Κούμπο μπήκε από δεξιά στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Έξι λεπτά μετά ο Ιάπωνας σέντραρε και ο Σμόλινγκ λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ. Στο 37’ ο Ντιμπάλα έκανε το σουτ, ο Πελεγκρίνι βρήκε την μπάλα η οποία πέρασε άουτ. Λίγα λεπτά μετά (42’) με σπόντα ο Έιμπραχαμ έκανε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Οι Βάσκοι απείλησαν στο 57’ με σουτ του Ρίκο που «έβγαλε» ο Ρουί Πατρίσιο. Δέκα λεπτά μετά ο Μπελότι σούταρε μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 82’ ο Μερίνο αστόχησε με πλασέ εξ επαφής σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία για τους «τσούρι ουρδίν». Πέντε λεπτά μετά ήρθε το 2-0 για τη Ρόμα. Ο Ντιμπάλα εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Κουμπούλα με κεφαλιά νίκησε τον Ρεμίρο.

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Σμόλινγκ, Γιορέντε (46’Κουμπούλα), Μαντσίνι, Κάρσντορπ, Μάτιτς, Κριστάντε, Πελεγκρίνι (60’Σπινατσόλα), Ελ Σααραουί (60’Βαϊνάλντουμ), Ντιμπάλα (88’Μπόβε), Έιμπραχαμ (60’Μπελότι).

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Ρίκο, Λε Νορμάν, Θουμπελδία, Γκοροσαβέλ (83’Σόλα), Μερίνο, Θουμπιμένδι, Νταβίντ Σίλβα (83’Τουριέντες), Ιγιαραμένδι (75’Μέντεθ), Σέρλοθ (67’Ογιαρθάμπαλ), Κούμπο (75’Τσο).