24 sports

ΑΕΚ-Ριέκα 2-2: Στα πόδια της η πρόκριση... (vid)

Ένα βαθμό χρειάζεται η ΑΕΚ για την πρόκριση στα νοκ άουτ του Γιουρόπα Λιγκ μετά την ισοπαλία κόντρα στη Ριέκα

Μετά από ένα θεαματικό παιχνίδι, ΑΕΚ και Ριέκα συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία με 2-2 στο ΟΑΚΑ για τον 4ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Γκόργκον στο 8’ και στο 26’ τα γκολ των Κροατών που προηγήθηκαν με 0-2. Οι Αραούχο στο 45+1’ και Λάζαρος στο 55’ τα γκολ της ΑΕΚ. Στους 7 πόντους στον όμιλο έφθασε η ΑΕΚ, η οποία χρειάζεται ένα πόντο για την πρόκριση στο τελευταίο παιχνίδι κόντρα στην Αούστρια.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ. Η Ριέκα άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και μόλις στο 8’ ευτύχησε να προηγηθεί. Ήταν η εκτέλεση κόρνερ από δεξιά από τον Πάβισιτς, ο Ακόστι πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Γκόργκον με δεύτερη από κοντά «νίκησε» τον Ανέστη και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Στο 16’, ο Πάβισιτς εκτέλεσε νέο κόρνερ και ο Ζούπαριτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι! Η Ριέκα συνέχισε να κυριαρχεί στο ΟΑΚΑ. Στο 20’ το σουτ του Γκόργκον βρήκε το δοκάρι του Ανέστη. Στο 26’, το λάθος της άμυνας της ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε ο Γκόργκον και πάλι, ο οποίος με σουτ πέτυχε το 0-2 για τους Κροάτες. Ο Χιμένεθ έβαλε τον Λιβάγια στο παιχνίδι αντί του Γκάλο, προσπαθώντας να αλλάξει κάτι στο ματς. Η ΑΕΚ ευτύχησε να μειώσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπακάκης με σέντρα από δεξιά βρήκε τον Αραούχο, ο οποίος με προβολή μείωσε το σκορ και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και πίεσε αρκετά την εστία των Κροατών. Στο 55’ ήρθε η ισοφάριση. Ο Μπακασέτας εκτέλεσε ένα φάουλ από δεξιά, ο Πρσκάλο απομάκρυνε ασταθώς και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος σε κενή εστία με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2. Στο 62’, ακυρώθηκε γκολ του Αραούχο ως επιθετικό φάουλ στον Ζούτα. Το παιχνίδι, στη συνέχεια, έγινε πιο γρήγορο, με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Στο 89’, ο Αραούχο κέρδισε τις κόντρες και είχε ένα πλασέ στο δοκάρι, χάνοντας τεράστια ευκαιρία στην τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λόπες, Βράνιες, Λάζαρος (85΄ Ροντρίγκες), Σιμόες, Αραούχο, Γκάλο (29' Λιβάγια), Μπακασέτας, Τσιγκρίνσκι, Γαλανόπουλος (68' Κονέ)

Ριέκα: Πρσκάλο, Ζούτα, Ζούπαριτς, Ακόστι (70' Κβρζιτς), Γκαβράνοβιτς (82' Πούλγιτς), Έλεζ, Γκόργκον, Πάβισιτς (90+1' Τσρνιτς), Μάλες, Μπράνταριτς, Βέσοβιτς