Σούπερ ανατροπή με «καυτό» Φόντεν για την πρώτη Σίτι (vid)

Το σκηνικό στον 7ο όμιλο

Γύρισε από την... κόλαση και «κλείδωσε» την πρωτιά του 7ου ομίλου η Μάντσεστερ Σίτι! Οι «πολίτες» βρέθηκαν στα «σχοινιά» από την εκπληκτική στο πρώτο ημίχρονο Λειψία, ωστόσο, χάρη σε μια επική ανατροπή στο δεύτερο μέρος με πρωταγωνιστή τον Φιλ Φόντεν, πήραν μια τεράστια νίκη στο «Έτιχαντ» (3-2), εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την πρώτη θέση του γκρουπ!

Αστέρα στη Βέρνη από το... ημίχρονο, με τους Αυστριακούς να «κλειδώνουν» την 3η θέση και την πρόκριση στα νοκ άουτ του Europa League, στέλνοντας... σπίτι τους την ομάδα του Βελιγραδίου.

Η 5η αγωνιστική:

Γιούνγκ Μπόις-Ερυθρός Αστέρας 2-0
(8’ Νεντελίκοβιτς, 29’ Μπλουμ)
Μάντσεστερ Σίτι-Λειψία 3-2
(55' Χάαλαντ, 70' Φόντεν, 87' - 13’, 33’ Οπεντά)

Η τελευταία αγωνιστική (13/12):
Ερυθρός Αστέρας-Μάντσεστερ Σίτι (19:45)
Λειψία-Γιούνγκ Μπόις (19:45)

Η βαθμολογία του 7ου ομίλου:

Μάντσεστερ Σίτι-Λειψία 3-2, Γιουνγκ Μπόις-Ερυθρός Αστέρας 2-0

Στο παιχνίδι που διεξήχθη στην Αγγλία, η Λειψία μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση «παγώνοντας» από νωρίς το «Έτιχαντ». Συγκεκριμένα, στο 13ο λεπτό, ο Λοΐς Οπεντά εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Μάντσεστερ Σίτι και με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0, μετουσιώνοντας σε ασίστ το βολέ του τερματοφύλακά του, Γιάνις Μπλάσβιχ! Στη συνέχεια, οι «πολίτες» είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο, δυσκολευόντουσαν να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή, με αποτέλεσμα οι «ταύροι» να τιμωρήσουν το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα, με τον 23χρονο Βέλγο εξτρέμ των φιλοξενούμενων να βγαίνει στο «ξέφωτο» και με πανέμορφο τελείωμα να κάνει το 0-2 στο 33'!