Ματσάρες στον «όμιλο θανάτου» (vids)

Έφυγε με σπουδαίο διπλό πρόκρισης από το Μιλάνο η Ντόρτμουντ, έσωσε την παρτίδα με τη Νιούκαστλ στο 98' η Παρί

Με δύο συναρπαστικά παιχνίδια συνεχίστηκε η δράση στον όμιλο του «θανάτου» του φετινού Champions League! Μία αγωνιστική πριν πέσει η αυλαία, η Μπορούσια Ντόρτμουντ κατάφερε να περάσει νικηφόρα με το εμφατικό 3-1 από την έδρα της Μίλαν, φτάνοντας τους 10 βαθμούς και εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή της στη φάση των «16», ενώ η Παρί Σεν Ζερμέν έχανε με 1-0 στο Παρίσι από τη Νιούκαστλ μέχρι το 90'+8'', όταν ο ΕΜπαπέ ισοφάρισε με πέναλτι για το τελικό 1-1, διατηρώντας την στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Συναρπαστική από τα πρώτα της λεπτά η αναμέτρηση ανάμεσα σε Μίλαν και Ντόρτμουντ στο «Σαν Σίρο», με ον Ρουμάνο διαιτητή της αναμέτρησης, Κούρουκς, να δίνει πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων για χέρι του Σλότενμπεργκ στο 5’. Ο Ζιρού ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Κόμπελ έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία και τους αρνήθηκε το γκολ, ενώ μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (9’), ο ρέφερι έδωσε και δεύτερο πέναλτι, αυτή τη φορά υπέρ της Ντόρτμουντ για άτσαλο μαρκάρισμα του Καλάμπρια. Σε αντίθεση με τον Γάλλο επιθετικό, ο Ρόις εκτέλεσε άψογα, ανοίγοντας το σκορ!

Στη συνέχεια η Μίλαν πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Γυρίζοντας την μπάλα γύρω από την περιοχή των Βεστφαλών και βρίσκοντας τελικά τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνά τους στο 37’, μετά από άψογη ατομική προσπάθεια και εύστοχο σουτ από διαγώνια θέση του Τσουκουέζε, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1. Στο 45’+3’ ο Καλάμπρια πήρε κεφαλιά μετά από σέντρα του Πούλισικ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ευκαιρία της Μίλαν στο 47’, όταν ένα σουτ του Πουλίσικ από πολύ πλεονεκτική θέση κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, όμως η Ντόρτμουντ ήταν εκείνη που σκόραρε για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο 59’, μετά από υπέροχη ομαδική συνεργασία Ρόις, Φούλκρουγκ, Σάμπιτσερ και υπέροχο «με την πρώτη επαφή πλασεδάκι του Γκίτενς!

Την σπουδαία νίκη της Ντόρτμουντ ουσιαστικά «κλείδωσε» στο 69’, όταν μετά από αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Αντεγέμι βρήκε χώρο και έπιασε δυνατό σουτ, με τον Μενιάν να μην αντιδρά σωστά και να δέχεται γο γκολ για το τελικό 1-3!