Η Νάπολι πήρε το... θρίλερ κόντρα στην Μπράγκα!

Ισοφαρίστηκε στο 84’ αλλά πήρε τη νίκη στο 88’ με αυτογκολ του Νιακατέ

Θέαμα, γρήγορος ρυθμός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ευκαιρίες εκατέρωθεν και συναρπαστικό φινάλε με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, είχε το… μενού του Μπράγκα-Νάπολι που διεξήχθη στο «Estadio Municipal»!

Οι πρωταθλητές Ιταλίας πήραν το προβάδισμα με γκολ του Ντι Λορέντζο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού, Μπρούμα, ισοφάρισε για τους Πορτογάλους στο 84’, αλλά η Νάπολι ήταν εκείνη που είπε την τελευταία λέξη, παίρνοντας τη νίκη με 2-1 χάρη σε ένα αυτογκόλ του Νιακατέ στο 88’! Είχε δοκάρι για την ισοφάριση με τον Πίτσι στο 90’+5’ η Μπράγκα.

Έτσι, η Νάπολι έπιασε τη Ρεάλ Μαδρίτης (η οποία νωρίτερα αγχώθηκε αλλά νίκησε την Ουνιόν Βερολίνου στο «Μπερναμπέου) στην πρώτη θέση του 3ου ομίλου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Μπράγκα να μπαίνει πιο δυνατά και να δημιουργεί την πρώτη ευκαιρία στο 3’, με τον Μέρετ να αποκρούει ένα πολύ επικίνδυνο σουτ του Όρτα, ενώ στο 5’ η Νάπολι απάντησε, όταν μετά από λάθος πίσω πάσα του Φόντε ο Οσιμέν βγήκε τετ-α-τετ με τον Ματέους, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να βγαίνει νικητής.

Στο 10’ ο Οσιμέν απείλησε ξανά, αλλά ο Ματέους είχε ξανά απάντηση, αποκρούοντας την κεφαλιά του Νιγηριανού. Η Νάπολι ανέβασε ρυθμό, πιέζοντας την άμυνα των Πορτογάλων, οι οποίοι με τη σειρά τους προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν τους χώρους που έβρισκαν. Στο 34’ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για ανατροπή του Νιακατέ στον Οσιμέν, αλλά το VAR άλλαξε την απόφαση.

Τελικά, η Νάπολι πήρε το προβάδισμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από σέντρα του Κβαρατσχέλια και πρώτη κεφαλιά του Οσιμέν, η μπάλα κατέληξε στον Ντι Λορέντζο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με άπιαστο σουτ!

Στο δεύτερο μέρος η Μπράγκα προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ο Κβαρατσχέλια έχασε την ευκαιρία στο 56’, όταν το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ, ενώ για λίγο αστόχησε και ο Οσιμέν με μακρινό σουτ στο 57’.

Το ρολόι έδειχνε το 84ο λεπτό, όταν η Μπράγκα έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Μπρούμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχη γυριστή κεφαλιά, ωστόσο η Νάπολι πήρε εκ νέου το προβάδισμα, όταν μετά από σέντρα του Ζιελίνσκι ο Νιακατέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η Μπράγκα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 90’+5’, αλλά ο Πίτσι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την όμορφη πάσα του Μπρούμα, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μέρετ.

Πηγή: sportfm.gr