Γλίτωσε το «κάζο» με επικό come-back η Γαλατασαράι!

Κατάφερε στο φινάλε να βρει δύο γκολ και να γλιτώσει την εντός έδρας ήττα από την Κοπεγχάγη (2-2)

Γλίτωσε το κάζο, αλλά έχασε ένα ματς που έπρεπε να πάρει η Γαλατασαράι! Η τουρκική ομάδα είδε την Κοπεγχάγη να την πετάει στα… σχοινιά, αλλά κατάφερε με επικό come-back να πάρει το 2-2 και να αποφύγει την ήττα.

Οι Δανοί ήταν ουσιαστικοί και αφού άντεξαν στην πίεση των Τούρκων στο πρώτο 20λεπτο, στη συνέχεια χτύπησαν σαν… κόμπρες και έδειχναν με το 2-0 ικανοί για ένα τεράστιο τρίποντο, αλλά η αποβολή του Γιέλερτ στο 73’ τους χάλασε τα σχέδια μιας και δέχτηκαν μεγάλη πίεση και «λύγισαν».

Απογοήτευσε για 70 λεπτά η ομάδα του Οκάν Μπουρούκ που είχε μόλις ένα καλό διάστημα στο ματς, με τους πάμπολλους σούπερ σταρ που διαθέτει στο ρόστερ της να μην… εμφανίζονται. Παρότι οι περισσότεροι από αυτούς έχουν μπόλικες παραστάσεις και συμμετοχές στα «αστέρια», όπως οι Ικάρντι, Μέρτενς και Ζίγιεκ! Ωστόσο, το «δώρο» του αντίπαλου μπακ… έφτιαξε τηρουμένων των αναλογιών το βράδυ για τους γηπεδούχους σε μια αναμέτρηση must-win, στη μάχη τουλάχιστον της 3ης θέσης.

Με δέκα τελείωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι, με τον Γιέλερτ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα και ενώ είχε δει την πρώτη για καθυστέρηση εκτέλεσης πλαγίου άουτ στο… 52’!

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Γαλατασαράι πόνταρε στη δύναμη της «καυτής» έδρας της και μπήκε… φουριόζα. Πίεσε, έφτιαξε φάσεις και έκλεισε στο μισό γήπεδο την Κοπεγχάγη, η οποία άντεξε και προοδευτικά άρχισε να ανεβαίνει στον αγωνιστικό χώρο. Κάπως έτσι, οι Δανοί παρότι δεν δημιουργούσαν σημαντικές τελικές, έδειχναν απειλητικοί και πως θα μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά αν δεν τους πρόσεχαν οι αντίπαλοί τους. Όπως και εν τέλει έγινε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Ελιουνούσι να σκοράρει στο 35ο λεπτό με βολέ μέσα από την περιοχή για να παγώσει την... Κωνστανινούπολη (0-1).

Η Γαλατά έδειχνε αποσυντονισμένη, δεν μπορούσε να δημιουργήσει και πίσω… έμπαζε, με αποτέλεσμα να γίνει άλλο ένα λάθος στο δικό της μισό του γηπέδου και να το πληρώσει, με τον Ντιόγκο Γκονσάλβες να σκοράρει με σουτ στην κίνηση και αμαρκάριστος μέσα από την περιοχή για το 2-0 στο 55ο λεπτό.

Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για τους γηπεδούχους, ο Μπουρούκ έκανε τη μία αλλαγή μετά την άλλη, αλλά τίποτα δεν άλλαζε. Μέχρι που ο Γιέλερτ αποβλήθηκε για πάτημα σε αντίπαλο με δεύτερη κίτρινη κάρτα και το γήπεδο… έγειρε! Η Γαλατά πίεσε ασφυκτικά και κατάφερε να κάνει το come-back, παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στα τέρματα των Μποέι (86’) και Τετέ (88’), οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 2-2.

Πηγή: sportfm.gr