Το πρώτο ημίχρονο στο Τότεναμ-Τσέλσι είχε… τα πάντα!

Βγαλμένο από τις μεγαλύτερες φαντασιώσεις των ποδοσφαιρόφιλων

Χορτάσαμε μπάλα και έχει και ένα ημίχρονο ακόμα! Βγαλμένο από τις μεγαλύτερες φαντασιώσεις των ποδοσφαιρόφιλων το πρώτο 45λεπτο του λονδρέζικου ντέρμπι ανάμεσα σε Τότεναμ και Τσέλσι, καθώς τα είχε, κυριολεκτικά, ΟΛΑ!

Δύο γκολ, άλλα τέσσερα(!) ακυρωμένα από το VAR, ένα πέναλτι, μία κόκκινη, έναν τραυματισμό, πιθανότατα σοβαρό, και, κυρίως, φρενήρη ρυθμό, με το σκορ να είναι στο 1-1!

Για να τα πάρουμε από την αρχή, η Τότεναμ προηγήθηκε με γκολ του Κουλουσέφσκι στο 6' και έδειχνε ικανή στο ξεκίνημα του αγώνα για την 11η αγωνιστική της Premier League να «καταπιεί» τη συμπολίτισσά της. Στο 16' βρήκε ξανά δίχτυα, αυτήν τη φορά με τον Σον, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε από το VAR, το οποίο είχε τρομερή δουλειά, αφού στο 21' και το 28' ακύρωσε και δύο γκολ της Τσέλσι, που, ωστόσο, είχε ισορροπήσει στο παιχνίδι!

Η συνέχεια είναι ακόμη καλύτερη, Αφότου ακύρωσε το δεύτερο τέρμα των «μπλε», το VAR τσέκαρε προηγούμενη φάση, για σκληρό μαρκάρισμα του Ρομέρο μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τον διαιτητή Όλιβερ να δίνει το πέναλτι και να αποβάλει τον Αργεντινό με απευθείας κόκκινη κάρτα! Ο Πάλμερ δεν αστόχησε από τα 11 βήματα, κάνοντας το 1-1.

Δύο λεπτά μετά, ο Τζάκσον σκόραρε για την απόλυτη ανατροπή, αλλά ακυρώθηκε και αυτό από το VAR για οφσάιντ, στο 41' είδε κίτρινη κάρτα ο Ποστέκογλου για διαμαρτυρία, ενώ λίγα λεπτά μετά… είδε τον Μίκι φαν ντε Βεν να αποχωρεί με σοβαρό, πιθανότατα, τραυματισμό!

Και όλα τα παραπάνω, σε ένα πρώτο ημίχρονο -με 12 λεπτά καθυστερήσεις λόγω του ατελείωτου VAR- όπου παίχτηκε εξαιρετικό ποδόσφαιρο.

Τότεναμ-Τσέλσι: Το απίθανο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι