Εκτέλεσε τη Λέστερ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις και... έφυγε για τα ημιτελικά!

Η Τσέλσι... γλίτωσε την «αυτοχειρία» από τη μαχητική Λέστερ

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας πήρε το απόγευμα της Κυριακής (17/03) η Τσέλσι, η οποία μετά από ένα συναρπαστικό ματς στο «Στάμφορντ Μπριζ», επιβλήθηκε δύσκολα με σκορ 4-2 της Λέστερ!

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι Λονδρέζοι... γλίτωσαν την «αυτοχειρία» από τις μαχητικές «αλεπούδες», καθώς, παρότι είχαν προηγηθεί με 2-0, κατάφεραν να ισοφαριστούν και ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 73'!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «μπλε», οι οποίοι στην πρώτη ουσιαστικά φάση του αγώνα ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 13ο λεπτό, όταν μετά από γρήγορο τρανζίσιον, ο Τζάκσον έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα δεξιά, «σερβίροντας» στον ανενόχλητο στο δεύτερο δοκάρι, Κουκουρέγια για το 1-0!

Στο 24', ήταν η σειρά της Λέστερ να απειλήσει για πρώτη φορά, με την δυνατή κεφαλιά του Ντάκα να περνάει ελάχιστα πάνω από την αντίπαλη εστία. Δευτερόλεπτα αργότερα, η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι από το μαρκάρισμα του Μάντλεϊ πάνω στον Στέρλινγκ. Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση, όμως νικήθηκε από τον Στόλαρτζικ, με την εκτέλεσή του πάντως να μην είναι και η καλύτερη δυνατή.

Τελικώς, ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο Στέρλινγκ, το πέτυχε ο Πάλμερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με κοντινό πλασέ του Πάλμερ στο πρώτο δοκάρι έπειτα από ασίστ του Άγγλου εξτρέμ για το 2-0. Στις αρχές της επανάληψης, η Λέστερ ξαναμπήκε στο ματς και μάλιστα με... απίθανο τρόπο! Και αυτό διότι, ο Ντισασί στο 51ο λεπτό πέτυχε το αυτογκόλ της χρονιάς (!), στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα πίσω στον Σάντες!

Εμφανώς σοκαρισμένη από την εξέλιξη του ματς, η Τσέλσι δέχθηκε και δεύτερο γκολ στα «καπάκια», με το τρομερό «χορευτικό» του Μαβιντιντί στον Γκουστό και το υπέροχο φαλτσαριστό του σουτ στην απέναντι γωνία για το 2-2 στο 62'! Και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ, ήρθε η αποβολή του Ντόιλ με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 72' να αλλάξει τις ισορροπίες, δίνοντας το πάνω χέρι στην Τσέλσι.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο τελικώς... λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις με τα τέρματα των Τσουκουεμέκα έπειτα από τακουνάκι του Πάλμερ στο 90+2', με τον Μαντουέκε να «καθαρίζει» τη δουλειά στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων με τρομερό τελείωμα στο απέναντι «παραθυράκι»!

ΤΣΕΛΣΙ: Τελευταία Ενημέρωση