Τετράσφαιρη η Τσέλσι (vid)

Η Τσέλσι πέρασε με 4-0 από την έδρα της Μπράιτον και εδραιώνεται στην τετράδα

Εύκολη νίκη με 4-0 πέτυχε η Τσέλσι μέσα στην έδρα της Μπράιτον (4-0) και συνεχίζει από θέση ισχύος τη μάχη για την τετράδα.

Φοβερό το ξεκίνημα για την Τσέλσι, που μόλις στο 6ο λεπτό βρέθηκε να νικά με 0-2. Στο 4ο λεπτό ο Μόουζες σέντραρε από δεξιά, ο Στίβενς έδιωξε πάνω στον Αζάρ και ο Βέλγος από το ύψος του πέναλτι με σουτ έκανε το 0-1. Μάλιστα στο 6’, ο Αζάρ έδωσε έξυπνα στον Μπατσουαγί, εκείνος πήρε τα μέτρα και έδωσε στον Γουίλιαν και ο Βραζιλιάνος με σουτ έκανε το 0-2. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 15’ το σουτ του Στίβενς βρήκε σε ετοιμότητα τον Καμπαγιέρο ενώ στο 15΄οι γηπεδούχοι φώναξαν δικαιολογημένα για πέναλτι που δεν τους δόθηκε σε ανατροπή του Σκελότο από τον κίπερ της Τσέλσι.

Στο 18’ ο Ράιαν είπε όχι σε σουτ του Γουίλιαν και στο 20’ ο Πρέπερ από κοντά κατάφερε να αστοχήσει. Στο 24’ ο Ράιαν έπεσε και έδιωξε το σουτ του Γουίλιαν και στο 27’ ο κίπερ της Μπράιτον είπε όχι και σε σουτ του Μπατσουαγί ενώ στο 30’ ο Καμπαγιέρο πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση μετά από κεφαλιά του Χέμεντ. Τρία λεπτά μετά, ο Ντάφι πήρε νέα κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των «μπλε» αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ και στο 35’ ο Σκελότο ανατράπηκε ξανά στην περιοχή (από τον Μπακαγιόκο) αλλά ο ρέφερι είδε θέατρο. Στο 41’ ο Αζάρ από αριστερά έκανε το γύρισμα αλλά από κοντά ο Μόουζες δεν βρήκε την μπάλα.

Στο 51ο λεπτό η κεφαλιά του Πρέπερ τράνταξε το δοκάρι του Καμπαγιέρο, ενώ στο 59’ δοκάρι είχε και η Τσέλσι σε σουτάρα του Τσέλσι. Στο 66’ ο Σκελότο μπήκε στην περιοχή και τσίμπησε την μπάλα αλλά ο Καμπαγιέρο του είπε όχι με το σώμα και στο 70’ ο Ντανκ έκοψε προ του Αζάρ. Και στο 76’ ο Βέλγος σταρ της Τσέλσι, μπήκε από αριστερά, συνέκλινε προς τον άξονα και με δεξί σουτ διαμόρφωσε το 0-3. Στο 89ο λεπτό ο Μουσοντά πέρασε όμορφα στον Μόουζες, που από κοντά πλασάρε για το 0-4.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Σάτνερ, Σκελότο, Ντάφι, Γκόλντσον, Ντανκ, Πρέπερ, Γκρος (68’ Καγιάλ), Στίβενς, Μαρτς (83’ Ιθκιέρδο), Χέμεντ (68’ Μάρεϊ)

ΤΣΕΛΣΙ: Καμπαγιέρο, Αλόνσο (75’ Τζαπακόστα), Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (57’ Νταβίντ Λουίζ), Γουίλιαν (80’ Μουσοντά), Ρίντιγκερ, Αζάρ, Μόουζες, Μπακαγιόκο, Καντέ, Μπατσουαγί