Σίτι με στόφα πρωταθλήτριας, πέρασε και από το Σέφιλντ! (vid)

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έβγαλε χαρακτήρα και στο Σέφιλντ

Αρνείται να χάσει βαθμούς η Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έβγαλε χαρακτήρα και στο Σέφιλντ, λυγίζοντας με 2-1 τη Γιουνάιτεντ η οποία είχε ισοφαρίσει λίγο πριν το φινάλε αλλά ο Ρόδρι της έδωσε τη λύση και τη νίκη για το 3/3 στην Premier League.

Κάπως έτσι, η Σίτι συνεχίζει τον… χαβά της και στην έναρξη της φετινής σεζόν, όπου δείχνει να έχει ορισμένα θεματάκια αλλά τα ξεπερνάει μέσω του εντυπωσιακού τρόπου παιχνιδιού της!

Στα του ματς, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν απόλυτη κυρίαρχος σε όλο το παιχνίδι, έχοντας τεράστια ποσοστά κατοχής (83%-17%) και τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με την Σέφιλντ να παίζει με διπλή ζώνη άμυνα και να μην περνάει το κέντρο ούτε κατά διάνοια. Παρόλα αυτά, ο Χάαλαντ δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή της ομάδας του σε γκολ, μιας και στο 37ο λεπτό το πέναλτι που εκτέλεσε σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του, με τον Νορβηγό να αστοχεί για 4η μόλις φορά σε 40 εκτελέσεις στην καριέρα του!

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τη Σίτι να μπαίνει δυνατά και να βρίσκει τελικά το προβάδισμα. Ήταν το 63ο λεπτό με τον Γκρίλις να «φτιάχνει» το γκολ του Χάαλαντ, ο οποίος πήρε μια άτυπη ρεβάνς για το χαμένο πέναλτι του πρώτου μέρους και έγραψε το 1-0 για την ομάδα του Γκουαρδιόλα. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, οι «σίτιζενς» όμως σπαταλούσαν τις ευκαιρίες τους και δεν τελείωναν το παιχνίδι. Κάπως έτσι, η Σέφιλντ στο 85ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γουόκερ και σε μια φάση διαρκείας, βρήκε την ισοφάριση με τον Μπογκλ, ο οποίος στην μοναδική τελική της ομάδας του στην εστία έγραψε το 1-1.

Η Σίτι δεν μάσησε από την ισοφάριση, βγήκε στην επίθεση και βρήκε άμεσα το γκολ της νίκης. Τρία λεπτά μετά, λοιπόν, ο Φόντεν έσπασε στον Ρόδρι και αυτός με γεμάτο σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Φοντέρινγχαμ για το τελικό 2-1 απέναντι στην ομάδα του Τζορτζ Μπάλντοκ, ο οποίος αγωνίστηκε ως το 71ο λεπτό.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Άστον Βίλα έκανε δύο τις νίκες της στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, περνώντας με το εμφατικό 3-1 από την έδρα της Μπέρνλι η οποία παραμένει χωρίς βαθμό. Με τους «βίλατζερς» από τη μεριά τους να φτάνουν τους 6 βαθμούς, παρουσιάζοντας ένα παραγωγικό και συνάμα εντυπωσιακό σύνολο που… διασκεδάζουν τις εντυπώσεις στα παιχνίδια τους.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι μπήκε με τα «μπούνια» στο ματς και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο εικοσάλεπτο, έχοντας για σκόρερ έναν ποδοσφαιριστή που μάλλον δεν θα είχε υπολογίσει ο… αντίπαλος για να πατάει τόσο πολύ περιοχή. O Μάτι Κας, περί ου ο λόγος, έδωσε προβάδισμα στην Άστον Βίλα στο 8’ μετά την ασίστ του Γουότκινς, ενώ δώδεκα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Ντιαμπί να «φτιάξει» το δεύτερο τέρμα του Πολωνού φουλ-μπακ.

Η Μπέρνλι έβγαλε αντίδραση με την επανέναρξη, μείωσε με τον Φόστερ στο 47ο λεπτό και άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια του αγώνα, με τους γηπεδούχους να πιέζουν στη συνέχεια για την ισοφάριση. Ωστόσο, όχι μόνο δεν το κατάφεραν αυτό, αλλά ένα τέταρτο αργότερα ο Ντιαμπί νίκησε τον Τράφορντ για να επαναφέρει τη διαφορά δύο τερμάτων στο ματς (1-3) και να… κλειδώσει το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους.