Η Σίτι ισοπέδωσε την Άστον Βίλα

Το «θρίλερ» στην κορυφή συνεχίζεται!

Την πρωταθλήτρια δεν την βγάζεις ποτέ εκτός συζήτησης! Η Μάντσεστερ Σίτι με ένα γκολ του Ρόδρι και το... κρεσέντο του φανταστικού, Φιλ Φόντεν που πέτυχε χατ τρικ, επικράτησε 4-1 στο «Etihad» για το τελευταίο ματς της 31ης αγωνιστικής της Premier League πιάνοντας τη Λίβερπουλ και παραμένοντας σε απόσταση ενός βαθμού από την Άρσεναλ!

Διαστημικός ο Φόντεν ο οποίος έφτασε τα 14 γκολ στη φετινή Premier League οδηγώντας την ομάδα του Γκουαρδιόλα. Στους 68 βαθμούς η Άρσεναλ, στους 67 η Σίτι, όσους έχει και η Λίβερπουλ.

Η Σίτι μπήκε με το... μαχαίρι στα δόντια και στο 11' μετά από ασίστ του Ντοκού, ο Ρόδρι με έξοχο σουτ άνοιξε το σκορ. Η Βίλα έβγαλε αντίδραση και μόλις εννέα λεπτά αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γιόν Ντουράν και να «παγώσει» το Etihad!

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες και λίγο πριν το ημίχρονο ανέκτησαν το προβάδισμα με τον συνήθη... ύποπτο Φόντεν να εκτελεί τον Όλσεν για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος το μοτίβο δεν άλλαξε και οι «πολίτες» έγιναν καταιγιστικοί!
Ντοκού και Μπερνάρντο Σίλβα απέτυχαν να κερδίσουν τον Όλσεν, όμως αυτό δεν συνέβη και με τον Φόντεν. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός με ένα υπέροχο γκολ στο 62' και ένα ονειρώδες πλασέ στο 69' τελείωσε το ματς διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.