Πρώτη φορά ομάδα του Πεπ «γύρισε» τέτοια κατάσταση (vid)

Το έκανε κι αυτό!

Ο Φιλ Φόντεν είπε πως το πρώτο ημίχρονο της Μάντσεστερ Σίτι το βράδυ της Τρίτης για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, ήταν το χειρότερο που θα μπορούσε να θυμηθεί από την ομάδα του.

Και είναι η μεγαλύτερη αλήθεια που θα μπορούσε να ειπωθεί. Έτριβαν τα μάτια τους όλοι με αυτό που αντίκριζαν από τους «πολίτες», οι οποίοι είδαν τον Οπέντα να κάνει ό,τι θέλει στην άμυνά τους και να σκοράρει δις για να δώσει μεγάλη προβάδισμα στη Λειψία στο Etihad.

Ο Πεπ άλλαξε αρχικά τον Ρούμπεν Ντίας με τον Ακέ, σήκωσε πιο μετά τους Ντοκού και Άλβαρες και κατάφερε να φέρει όλο το παιχνίδι τούμπα.

Ο Χάαλαντ έγινε ο ταχύτερος και νεαρότερος 40άρης στο Τσάμπιονς Λιγκ με το γκολ που πέτυχε μειώνοντας το σκορ, ο Φόντεν ισοφάρισε και ο Άλβαρες ολοκλήρωσε το come-back στο 87'.

Είναι η πρώτη φορά που ο Πεπ Γκουαρδιόλα βλέπει δική του ομάδα να επιστρέφει και να παίρνει τη νίκη σε παιχνίδι του Τσάμπιονς Λιγκ μέχρι το 90', έχοντας βρεθεί πίσω με 2-0 στην ανάπαυλα.

Άλλη μια φορά είχε βρεθεί σε αντίστοιχη περίσταση και ήταν τη σεζόν 2015-2016 στη φάση των «16», όντας παρών στον πάγκο της Μπάγερν.

Μετά το 2-2 με την Γιουβέντους στο Τορίνο, οι Βαυαροί σοκαρίστηκαν από τους «μπιανκονέρι» στον επαναληπτικό του Μονάχου. Οι Ιταλοί πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος με τους Πογκμπά και Κουαδράδο, οι Λεβαντόφσκι και Μίλερ ισοφάρισαν μέχρι το 90' + 1' και η ρεβάνς πήγε στην παράταση.

Εκεί οι Τιάγκο και Κομάν διαμόρφωσαν το τελικό 4-2 και η Μπάγερν προκρίθηκε, φτάνοντας έπειτα μέχρι τα ημιτελικά, όπου αποκλείστηκε από την Ατλέτικο Μαδρίτης.