Γουίγκαν-Μάντσεστερ Σίτι 1-0: Will Grigg is on fire! (vid)

Η Γουίγκαν πέταξε εκτός κυπέλλου την ομάδα του Γκουαρντιόλα

«Βόμβα» μεγατόνων στο κύπελλο Αγγλίας. Η Γούιγκαν κέρδισε με 1-0 την Μάντσεστερ Σίτι και την πέταξε εκτός κυπέλλου. Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα του Πολ Κουκ πέτυχε ο Γουίλ Γκριγκ στο 79ο λεπτό.

Ο 26χρονος επιθετικός είχε γίνει γνωστός στο περασμένο Euro της Γαλλίας, όχι για τις ποδοσφαιρικές του ικανότητες αλλά για το τραγούδι που έφτιαξαν για αυτόν οι οπαδοί της Βορείου Ιρλανδίας, το οποίο είχε γίνει hit.

Η Σίτι είχε ορισμένες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος αλλά στο 45+2’ έχασε με κόκκινη τον Φάμπιαν Ντελφ. Έτσι στην επανάληψη οι «πολίτες» περιορίστηκαν και το ματς δεν είχε φάσεις. Όμως στο 79’ ο Γουίλ Γκριγκ με συρτό σουτ από αριστερά έκανε το 1-0. Από εκεί και πέρα η Σίτι δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο κι έμεινε εκτός διοργάνωσης.

ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Γουόλτον, Μπάιρν, Ντάνκλι, Μπερν, Έλντερ, Πάουερ, Μέισι, Πέρκινς, Πάουελ (27' Φάλτον), Ρόμπερτς, Γκριγκ.

ΜΑΝ ΣΙΤΙ: Μπράβο, Ντανίλο, Στόουνς, Λαπόρτ, Ντελφ, Φερναντίνιο, Γκιουντογάν, Νταβίντ Σίλβα, Μπερνάρντο Σίλβα, Σανέ, Αγκουέρο.