Σ-έξι Άρσεναλ, σκόρπισε τη Σέφιλντ μέσα στο σπίτι της (vid)

Οι «κανονιέρηδες» ισοπέδωσαν τη Σέφιλντ με 6-0, αναγκάζοντας τους φίλους των γηπεδούχων να φύγουν από το πρώτΟ τέταρτο

Απίθανη παράσταση της Άρσεναλ μέσα στο «Μπράμαλ Λέιν». Η ομάδα του Αρτέτα μετέτρεψε τη Σέφιλντ σε σάκο του μποξ, τη διέλυσε με 6-0 και βρέθηκε στο -2 από τη Λίβερπουλ και στο -1 από τη Σίτι. Με δεδομένο μάλιστα πως την Κυριακή υπάρχει το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε «κόκκινους» και «πολίτες» στο «Άνφιλντ» και πως η Άρσεναλ υποδέχεται την Μπρέντφορντ, οι λονδρέζοι μπορούν να πιάσουν ακόμη και κορυφή ή στη χειρότερη, να ξεπεράσουν μία από τις δύο αντιπάλους τους.

Η Άρσεναλ μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο ματς και στα πέντε πρώτα λεπτά είχε δύο κλασικές ευκαιρίες κι ένα γκολ. Στο 2ο λεπτό το σουτ του Σακά από δεξιά σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μαρτινέλι πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Ρόμπινσον έσωσε στη γραμμή. Στο 4’ το γύρισμα του Σακά πέρασε απ’ όλους αλλά στο επόμενο λεπτό οι παίκτες του Αρτέτα έκρυψαν την μπάλα, ο Ράις έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Έντεγκααρντ πλάσαρε από το πέναλτι για το 0-1.

Στο 11’ σε φάση καρμπόν ο Σακά βρέθηκε σε θέση εκτελεστή αλλά σούταρε στα σώματα και μάλιστα στο 13’ μετά από γύρισμα του Σακά από δεξιά, η μπάλα βρήκε στον Μπογκλ και κατέληξε στα δίχτυα του Γκρμπιτς για το 0-2. Και πριν προλάβει να πάρει ανάσα η Σέφιλντ, στο ακριβώς επόμενο λεπτό ήρθε και το 0-3. Οι παίκτες του Αρτέτα έκλεψαν στο κέντρο, έκρυψαν ξανά την μπάλα και ο Μαρτινέλι με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η εξέλιξη αυτή μάλιστα ανάγκασε τον Γουάιλντερ να αλλάξει τον Νόργουντ με τον Όσμπορν αλλά και πάλι η εικόνα ήταν παρόμοια. Στο 21’ ο Γκρμπιτς έσωσε μετά από σουτ του Χάβερτς ο οποίος στο 25’ έγραψε το 0-4 με νέο σουτ από το ύψος της περιοχής.

Η Άρσεναλ άφησε το πόδι από το γκάζι για ένα τέταρτο αλλά στο 39’ ο Σακά σέντραρε από δεξιά και ο Ράις πλάσαρε στην κίνηση για το 0-5.

Στο 50’ ο Βιέιρα έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Μαρτινέλι δεν βρήκε καλά την μπάλα στο πίσω δοκάρι και στο 58’ ο Γουάιτ με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-6. Στο τελευταίο μισάωρο ο Αρτέτα ξεκούρασε κομβικούς παίκτες αλλά η Άρσεναλ είχε την απόλυτη κατοχή και τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και μοναδικό μελανό σημείο ήταν η αποχώρηση του Μαρτινέλι στο 64’ που έφυγε υποβασταζόμενος. Στο 82’ η λονδρέζικη ομάδα άγγιξε το 7ο γκολ καθώς ο Ζεσούς πλάσαρε από αριστερά αλά είδε τον Γκρμπιτς να βγάζει σε κόρνερ,

ΣΕΦΙΛΝΤ: Γκρμπιτς, Ρόμπινσον, Αχμέντχοντζιτς (64’ Αρμπλάστερ), Τράστι, Μπογκλ, Νόργουντ (17’ Όσμπορν), Ντέιβις (46’ Μπρουκς), Χάμερ, Βινίσιους, ΜακΑτί (46’ Μπάλντοκ), ΜακΜπέρνι (46’ Οσούλα)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ραγιά, Γκάμπριελ, Γουάιτ (65’ Σέντρικ Σοάρες), Σαλιμπά, Κίβιορ, Ζορζίνιο (65’ Παρτέι), Έντεγκααρντ, Χάβερτς, Ράις (73’ Τροσάρ), Σακά (46’ Βιέιρα), Μαρτινέλι (64’ Ζεσούς).

Πηγή: aek365.org