Πετά φλόγες η Άρσεναλ: Δύο νέα ρεκόρ επίθεσης

Διέλυσε με 6-0 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και έγραψε ιστορία

«Κανονιέρηδες»… όνομα και πράγμα! Η Άρσεναλ διανύει μια εντυπωσιακή περίοδο που συνεχίστηκε χθες διαλύοντας τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ εκτός έδρας (0-6).

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα έφτασε να προηγείται με 5-0 στο ημίχρονο και έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Premier League έχοντας σημειώσει 2+ γκολ στα οκτώ τελευταία ημίχρονα αγώνων της στο πρωτάθλημα.

Παράλληλα, οι Λονδρέζοι έγιναν μόλις η δεύτερη ομάδα στην ιστορία της μεγάλης κατηγορίας της Αγγλίας που σημειώνει 5+ γκολ σε τρία διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια, μετά την Μπέρνλι το 1961. Είχαν προηγηθεί τα ματς με Γουέστ Χαμ (0-6) και Μπέρνλι (0-5).

Τέλος, η Άρσεναλ έφτασε στη μεγαλύτερη παραγωγή γκολ σε διάστημα επτά αγώνων στην ιστορία της Premier League, καθώς έχει σημειώσει 31 και έσπασε το ρεκόρ των 28 που είχε σε αντίστοιχο αριθμό αγώνων η Μάντσεστερ Σίτι το 2017/18.