ΑΠΟΕΛ-ΕΝΠ 90-83: «Κλείδωσε» την τρίτη θέση

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε της ΕΝΠ 90-83 στο Λευκόθεο και τερματίζει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μετά το τέλος του Γ΄Γύρου του πρωταθλήματος.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, όπου μετά από μία συναρπαστική αναμέτρηση που οδηγήθηκε στην παράταση επικράτησε με 90-83 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στο Λευκόθεο.

Με την νίκη αυτή ο ΑΠΟΕΛ κατέλαβε την 3η θέση στην βαθμολογία και στην προημιτελική φάση των play off θα αγωνιστεί κόντρα στον Απόλλωνα, ενώ η ΕΝΠ ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια στην 4η θέση, και θα τεθεί αντιμέτωπη με την ΕΘΑ Έγκωμης στην συνέχεια.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του. Στην παράταση ο ΑΠΟΕΛ ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε την νίκη με τελικό σκορ 90-83. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τζάστιν Μπέικερ με 27 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Μάρβιν Τζέφερσον με 25 πόντους (16 ριμπάουντ, 5 ασσίστ). Εξαιρετικός ήταν και ο Μπράιαν Χάρπερ με 18 πόντους (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Με τρίποντο του Ζντράβιτς μπήκε στον αγώνα ο ΑΠΟΕΛ , για να απαντήσει η ΕΝΠ με τέσσερις πόντους των Χίκεϊ και Μάιερς (4-3) έως το 1:30. Στο επόμενο λεπτό η Ένωση ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους διαφορά (9-5), για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με άλλους τέσσερις πόντους του Τζέφερσον (9-9). Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν βελτιωμένοι στην συνέχεια, καταφέρνοντας έως το 6:30 να προηγηθούν με 18-13, με την ΕΝΠ να καταφέρνει ένα λεπτό αργότερα να μειώσει στους τρεις (20-17). Μέχρι το τέλος της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Χάρπερ, δύο ο Μπέικερ), με το σκορ να πάει στο 25-17.

Πιο καλά ξεκίνησε στην Β’ περίοδο η ΕΝΠ όπου μέχρι το 12’ σημείωσε οκτώ πόντους με τον Εζεκίαχ, ενώ δέχθηκε δύο από τον Κεμπ, μειώνοντας σε 27-25 Οι διαφορά των δύο πόντων παρέμεινε και στην συνέχεια, όπου στο 14:30 το σκορ ήταν στο 31-29. Έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, καταφέρνοντας έως το 18’ να δημιουργήσουν έντεκα πόντους διαφορά στο σκορ (43-32). Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 45-36.

H Ένωση ξεκίνησε συγκεντρωμένα το τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας έπειτα από τρία λεπτά να μειώσει στους πέντε την διαφορά (49-44), ενώ μέχρι το 24’ το σκορ πήγε στο 51-49. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ με τέσσερις πόντους του Μπέικερ και δύο του Χάρπερ, έφερε την διαφορά στους οκτώ (57-49), ενώ μέχρι το 27:30 οι «γαλαζοκίτρινοι» αύξησαν την διαφορά στους έντεκα (62-51). Οι «βυσσινί» σημείωσαν τέσσερις πόντους στα επόμενα δυόμιση λεπτά, μειώνοντας σε 62-55.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι με την έναρξη της Δ’ περιόδου. Έως το 32’ η Ένωση μείωσε σε 66-62, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σκορ πήγε στο 68-67 υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με τρεις πόντους (δύο ο Κεμπ, ένα ο Τζέφερσον) προηγήθηκε με 71-67, ενώ μέχρι το 36:30 ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 76-72. Οι «βυσσινί» κατάφεραν στο 38:15 να σημειώσουν επτά πόντους (πέντε ο Εζεκίαχ, δύο ο Μάιερς) παίρνοντας προβάδισμα με 79-76. Στην συνέχεια ο Κεμπ με τρίποντο έκανε το 79-79 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Από δύο πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο λεπτό της παράτασης (Μπέικερ για ΑΠΟΕΛ, Πυρίλλης για ΕΝΠ) με το σκορ να πηγαίνει στο 81-81. Μέχρι το 43:30 οι «γαλαζοκίτρινοι» με ένα σερί επτά πόντων (τέσσερις ο Τζέφερσον, τρεις ο Μπέικερ) πήραν προβάδισμα με 88-81. Το τέλος του αγώνα βρήκε τον ΑΠΟΕΛ νικητή με τελικό σκορ 90-83.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 45-36, 62-55, 79-79, 90-83 (Παράταση)

ΑΠΟΕΛ (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Κούνας 5 (1), Μπέικερ 27 (1), Ζντράβιτς 5 (1), Τζέφερσον 25, Κεμπ 7 (1), Πηλαβάς, Κοιλαράς 3 (1), Χάρπερ 18 (2).

ΕΝΠ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Ατγούντ 2, Χίκεϊ 19 (3), Μάιερς 26 (2), Εζεκίαχ 15, Σολωμού 2, Ζαντής 3 (1), Παπαδόπουλος 10 (2), Πυρίλλης 6 (1).

ΑΠΟΕΛ: Τελευταία Ενημέρωση